Güzellik Rehber'ine Kayıtlarımız Başlamıştır. Ücretsiz Kaydol »
  • Müşteri Hizmetleri
  • Üye Girişi
  • Rehberde Yerini Al - Hemen Kayıt Ol
Eklenme Tarihi: 09/03/2020 kategori: Lazer Epilasyon Ekleyen: Güzellik Rehberi

9 Soruyla Lazer Epilasyon


9 Soruyla Lazer Epilasyon

Amacınız ister kalın ve gür çıkan tüylerinizi biraz inceltmek, ister ömür boyu jilet ve ağda gibi işlemlerle uğraşmamak için belli bir bölgedeki tüylerden tamamen kurtulmak olsun, lazer epilasyon uzun vadeli sonuçlar için tercih edilebilecek en iyi yöntemdir. Ancak lazer epilasyonun istenen sonuçları verebilmesi için uzman kişiler tarafından gerekli şartların sağlandığı güvenilir merkezlerde uygulanması, işlem öncesi hazırlıkların tam anlamıyla yapılması ve belirlenen sayıda seansın düzenli biçimde gerçekleştirilmesi gerekir. İşte lazer epilasyonla ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları;

1. Lazer epilasyonun çalışma mantığı nedir?

İçinde “lazer” kelimesi geçen bir uygulama sizi korkutabilir, ancak hangi alanda olursa olsun lazer tedavisi doğru biçimde uygulandığında kolay ve etkilidir. Lazer epilasyonda lazer cihazından yayılan ısı enerjisi tüyler tarafından emilir ve düzenli uygulama sonucu kıl köklerinin tamamen ortadan kalkmasını sağlar. Kıl kökü bir kez yok olduğunda tekrar tüy üretmesi mümkün olmaz ve hedeflenen bölgede tüy çıkması sonsuza kadar engellenmiş olur.

Yüz bölgesi lazer epilasyon

 2. Hangi tür lazer hangi ihtiyaca cevap verir?

Diode Lazer: Hem açık, hem de koyu renk ten üzerinde son derece etkilidir.

Alexandrite Lazer: Tüm lazer türleri arasında epilasyonda en hızlı sonuç verenidir. Genellikle açıktan buğdaya doğru olan tenlerde ve geniş yüzeylere yapılacak uygulamalarda tercih edilir.

Nd:YAG Lazer: Uzun atımlı bu lazer çeşidi güneşte yanmış ten de dahil olmak üzere bütün ten renklerinde güvenle kullanılabilir. Diğer lazer çeşitleri ile karşılaştırıldığında açık renk tenler ve ince ya da açık renkli tüyler üzerinde daha az etkilidir.

3. Lazer epilasyon vücudun hangi bölgelerinde daha etkilidir?

Doğru lazer cihazı ve seans sayısı belirlendiğinde lazer epilasyonun vücudun hemen her bölgesinde işe yaradığını söylemek mümkündür. Ancak lazere en hızlı ve iyi tepki veren bölgeler bikini, dudak üstü, çene ve koltuk altı bölgeleridir.

4. Kimler lazer epilasyon yaptırabilir?

Lazer epilasyonun en etkili olduğu tüyler kalın ve koyu renkli olanlardır. Bunun sebebi lazer cihazının yaydığı ısı enerjisinin kıl köklerine tüylerdeki pigmentler yani renk hücreleri vasıtasıyla taşınmasıdır. Tüy renginin daha koyu ve baskın olması söz konusu enerjinin kıl köklerine daha hızlı biçimde ve etkisini kaybetmeden ulaşmasını sağlar. Yine de çok kalın tüylerde ve tedavi sürerken farklı sebeplerle ortaya çıkan hormonal değişiklikler söz konusuysa lazer epilasyonun etki göstermesi normalden biraz daha uzun sürebilir.

5. Lazer epilasyona başlamadan önce ne tür ilaçlar bırakılmalıdır?

Uzmanlara göre lazer epilasyona başlanmadan en az bir hafta önce kişiyi ışığa duyarlı hale getiren tüm ilaçların alımının kesilmesi gerekmektedir. Kimi antibiyotikler de bu özelliğe sahip olduğundan eğer antibiyotik tedavisi görüyorsanız bunu doktorunuza ya da güzellik uzmanınıza mutlaka söylemeli ve gerekirse uygulamayı birkaç hafta ileriye almalısınız. Bunun yanı sıra lazer epilasyondan bir süre önce retinoidler veya alfa hidroksi asitler bulunduran yoğun içerikli cilt bakımı ürünlerinin kullanımına da ara verilmelidir.

Diode lazer epilasyon

 6. Lazer epilasyon etkisini ne zaman gösterir?

Herkesin bünyesi farklıdır ve hatta aynı kişinin vücudunun farklı bölgeleri de lazer epilasyona farklı sürelerde yanıt verebilir. Bu nedenle ilk seanstan sonra tüyleriniz dökülmeye başlayacak olsa da istenmeyen tüylerin tamamen ortadan kalkması için ortalama 6 ila 8 seanslık düzenli uygulama gerekli görülmektedir.

7. Lazer epilasyonun işe yaraması için tüm seansların tamamlanması şart mıdır?

 Lazer epilasyon konusunda sıkça yapılan en büyük hatalardan biri; tüylerin görünümü hafiflemeye başladıktan sonra planlanan tüm seanslar alınmamış olsa da tedaviyi bırakmaktır. Uygulamanın yarıda kalması tam olarak ortadan kalkmayan kıl köklerinden bir süre sonra yeni tüyler çıkmasına neden olacağından yapılan tüm uygulamaları anlamsız kılabilir. Bu nedenle başlangıçta belirlenen seans sayısının mutlaka eksiksiz olarak alınması gerekmektedir.

8. Lazer epilasyon seanslarından önce nasıl bir hazırlık yapılmalıdır?

Lazer epilasyona girmeden kısa bir süre önce uygulama yapılacak bölgenin tıraş bıçağı kullanılarak tıraş edilmesi gerekmektedir. Bu sayede lazer cihazı yüzeydeki diğer tüylere takılmadan hedef aldığı kıl köklerine odaklanabilir ve tedavinin başarıya ulaşması kolaylaşır. Ayrıca seanslar başlamadan bir ay kadar önce tüyleri kökünden alan ağda, eldivenle yolma gibi uygulamaların tamamen bırakılması gerekir.

9. Uygulamadan sonra nasıl bir bakım uygulanmalıdır?

Lazer epilasyonun uygulandığı bölgenin güneşten korunması tedaviden sonra alınması gereken en kritik önlemdir. Seanslar arasında çıkan tüyler kişiye rahatsızlık veriyorsa bunlar jilet kullanılarak tıraş edilebilir, ancak ağda ve eldivenle epilasyon kesinlikle yapılmamalıdır.


0 Yorum

Bir Yorum Yaz


Mesaj Gönder
Telefon Numarasını Gör
İletişim Bilgileri

Bloglar Ara