• Müşteri Hizmetleri
  • Üye Girişi
  • Rehberde Yerini Al - Hemen Kayıt Ol

B12 Vitamini İçeren Besinler


B12 Vitamini İçeren Besinler

B12 Vitamini İçeren Besinler

B12 vitamini nedir?

B12; suda eriyen B grubu vitaminler içerisinde yer alır. B12 vitamini insan vücudunun yaşamsal fonksiyonlarında kullandığı en önemli vitaminlerden birisidir. Vücut içerisinde üretimi gerçekleşmez. B12 vitaminin vücudumuza birçok faydası bulunmaktadır. Genel anlamda pek çok faydası bulunana bu vitaminin en önemli görevi ve faydası ise kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinde görev almasıdır. Bunun dışında merkezi sinir sistemini korumak gibi çok önemli görevleri de bulunan B12 vitamini, vücuda alındığında maalesef ki depolanamaz.

Bunun nedeni B grubu vitaminlerinden olan B12’nin suda çözülebilme özellikleri göstermesidir. Bu yüzden vücuda daha fazla yarar sağlayabilmek adına daha fazla B12 vitamini içeren besinlerle beslenmenin bir mantığı bulunmamaktadır.

B12 içeren besinlerle düzenli olarak beslenildiğinde vücutta doğal olarak kırmızı kan hücresi üretimi destekleneceğinden, kansızlık hastalığı olarak adlandırılan anemiye karşı da metabolizmada bir koruma kalkanı oluşmaktadır.

Bunun dışında aynı zamanda vücutta bulunan sinir hücrelerinin de gelişimi adına önemli bir faktör olan B12; bünyede hem karbonhidratların, hem proteinlerin hem de yağların gerekli yerlerde gerekli şekilde kullanılmasına yardımcı olmaktadır.

İlerleyen yaşlarda da aynı şekilde ihmal edilmeden B12 vitamini içeren yiyeceklerle eksiksiz beslenmenin sonucunda, beyinsel sinir sisteminin olağan şekilde çalışabilmesine ve daha da önemlisi Alzheimer hastalarının hastalıklarını bir nebze de olsa duraksatabilmektedir.

Vücutta B12 vitamini eksikliği yaşandığında bireylerde en çok görülen belirtiler kollarda uyuşma, bacaklarda uyuşma, anemi, sinirlilik durumu, denge kaybı, güçsüzlük, çarpıntı, ve kırmızı bir dil görüntüsüdür.

Bu tip bir sıkıntı yaşıyorsanız guzellik.com.tr olarak önerimiz en yakın uzman hekime başvurarak onun önerisi dâhilinde ya B12 içeren ilaçlardan faydalanmalı ya da B12 içeren bitkiler, hayvansal gıdalar ve sebzelerle doğru beslenme sürecine girmeniz en sağlıklısıdır.

B12 vitamini içeren besinlere örnekler

  • Et ürünleri: Sığır ciğeri, kuzu ciğeri, hindi ciğeri, dana ciğeri, kaz ciğeri ve ördek ciğeri gibi et türleri bol miktarda B12 vitamini barındırmaktadırlar. Bununla beraber dana kıymasında ve sığır etinde de bol miktarda B12 bulunmasının yanında bu ürünlerin aynı anda vücuda verdikleri bir başka faydalı noktalar da çinko ve demir desteği sağlamalarıdır. Dolayısıyla demir ve B12 içeren besinlere ya da çinko ve B12 içeren besinlere örnek olarak bu iki beslenme öğesi gösterilebilir.
  • Tavuk ürünleri: Tavuk ciğeri ve yumurta
  • Süt ve süt ürünleri: Süt, yoğurt, yağsız süt, yağsız yoğurt ve kefir
  • Deniz ürünleri: Uskumru, sardalya, lüfer, midye, kalamar, karides, alabalık, ton balığı, somon, havyar, ahtapot, deniz yosunu ve istiridye

Bu saydığımız ürünlerin dışında B12 içeren sebze ve meyveler adına bir liste yapmamız mümkün değildir çünkü bu vitamin bitkisel ürünlerin içeriğinde bulunmamaktadır. Bunun dışında b12 bulunan besinlere örnekleyebileceğimiz diğer besin kaynakları mayalı soya ürünleri, tofu, zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler, sakatat, takviye edilmiş soya sütü ve geyik etidir.

İletişim Bilgileri

Güzellik Merkezi
Üyelik Tarihi: 03/03/2020

Mesaj Gönder

Bloglar Ara