Güzellik Rehber'ine Kayıtlarımız Başlamıştır. Ücretsiz Kaydol »
  • Müşteri Hizmetleri
  • Üye Girişi
  • Rehberde Yerini Al - Hemen Kayıt Ol
Eklenme Tarihi: 11/04/2020 kategori: Sağlık Ekleyen: Güzellik Rehberi

B12 Vitamininin Faydaları Nelerdir?


B12 Vitamininin Faydaları Nelerdir?

B12 vitamini eksikliği, tüm dünyada sık görülen başlıca besin eksikliğidir. B12 Vitamini, ruh halinizi ve hafızanızı destekler, kalp sağlığını destekler ve hatta cilt hastalıklarını tedavi eder. Pekala, B12 vitamininin sizin için harikalar yaratabileceği başka şeylerde var mıdır.

B12 Vitamininin Faydaları Nelerdir?

1. Beyin Ve Sinir Sağlığını Artırır Birkaç çalışma B12 vitamininin beyin sağlığı için yararlarından bahsetmektedir. Böyle bir çalışma, vitaminlerin yaşlılarda beyin hacim kaybını nasıl önleyebileceğini anlatıyor. 

Yeterli B12 vitamini alan bireylerde beyin büzülme riski azalmıştı. Besleyici ayrıca Alzheimer'ı önlemeye yardımcı olabilecek sağlıklı sinir hücrelerini korumaya yardımcı olur. Ayrıca, daha iyi bir duygu durumdan sorumlu beyin kimyasalları üretir - ve bu depresyon, stres ve diğer anksiyete bozukluklarının tedavisine yardımcı olabilir .

 B12 vitamini de hücre üretimine yardımcı olur (metilasyon denen bir süreç), ayrıca otizm tedavisinde de yardımcı olabilir. 

2. Kalp Sağlığını Geliştirir B12 vitamini, kalp hastalığı tedavisi olarak potansiyel faydalar göstermiştir. Yüksek düzeylerde kullanımı kalp hastalığı ve kalp krizi riskini arttırabilir. Raporlar ayrıca B12 vitamini almanın sadece hayat kurtarmakla kalmayıp pahalı tıbbi tedavilerle ilişkili maliyetleri de azaltabileceğini göstermektedir. B12 vitamini takviyesi ile kan basıncını düşürdüğü bulundu. 

B12 Vitamini

 3. Sindirim Sistemi B12, sindirim sağlığını destekleyen ve gıdaların doğru bir şekilde parçalanmasını sağlayan sindirim enzimlerinin üretilmesine yardımcı olur. Besleyici, sağlıklı bağırsak bakterilerinin büyümesini teşvik ederek bağırsak ortamını güçlendirir. Aynı zamanda bağırsaktaki zararlı bakterileri de ortadan kaldırır ve bu da iltihaplı bağırsak hastalığı gibi diğer sindirim sorunlarını önler. 

4. Diyabet Tedavisi B12 vitamini ve diyabet tedavisi arasında doğrudan bir bağlantı olmamasına rağmen, besin diyabetik retinopati (gözdeki kan damarlarının hasarı) ve nöropatiyi (bacak ve ayaklarda sinir hasarı) tedavi edebilir. B12 vitamini kanda homosistein seviyelerini azaltır bu da retinopatiye yol açabilir. Ayrıca, uyuşukluk, ağrı ve dikenli bir his de dahil olmak üzere nöropati ile ilişkili semptomları azaltır. Daha ilginç olarak, yaygın olarak reçete edilen bir diyabetik ilaç olan metformin, B12 vitamini eksikliğine neden olabilir. Bu nedenle, bunu takviye etmek iyi bir fikir olabilir - özellikle de diyabet durumunda. Pernisiyöz anemi, tip 1 diyabet durumunda B12 vitamini eksikliğidir. 

5. DNA Sentezini Destekler Raporlar, B12 vitamini eksikliğinin sonunda DNA sentezini yavaşlatabileceğini ileri sürmektedir. Ve bu da daha yavaş DNA replikasyonuna yol açar . Bu da, kemik iliği hücrelerinin bölünmesini etkileyen megaloblastik anemi denilen başka bir duruma neden olabilir. 

6. Kilo vermeye yardımcı Bununla ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyacımız olmasına rağmen, bazı raporlar B12 vitamininin yağ yakılmasına yardımcı olduğunu ve ayrıca karbonhidratın parçalanmasına yardımcı olduğunu belirtiyor. Vitamin de metabolizmanızı artırabilir ve bu da kilo vermeyi hızlandırabilir. Ancak, B12'yi bu amaç için kullanmadan önce lütfen doktorunuza danışın. 

7. Erkek Sağlığı İçin İyi B12'nin kan dolaşımını iyileştirdiği gösterilmiştir ve bu durum ereksiyon bozukluklarını iyileştirebilir ve erektil disfonksiyonu tedavi edebilir. Ayrıca iktidarsızlık tedavisinde de faydaları bulunmuştur. 

8. Hamilelikte Faydalı Olabilir Yeni maternal ve fetal hücreleri oluşturmak ve yenidoğanda nöral tüp defektlerini önlemek için B12 vitamini gereklidir. Bunu başarmak için folat ile birlikte çalışır. B12 vitamini eksikliği de folat eksikliğine yol açabilir ve bu da gebeliği olumsuz etkiler. Hamilelik sırasında alt B12 seviyeleri de erken doğuma yol açabilir. Vitamin, genellikle gebelikle ilişkili olan bulantıyı da tedavi edebilir. 

9. Daha İyi Uyku  B12 vitamini, uykusuzluğu rahatlatır, çünkü melatonin üretimini destekleyebilir. B12 eksikliği de uykusuzluk ile bağlantılı olabilir. Vitamini uykuyu düzenler, bunların yokluğu uyku sorunlarına neden olabilir. 

10. Cilt hastalıkları tedavi edebilir B12 vitamini de bazı ciddi cilt rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olabilir. Bir çalışma, bir B12 vitamini kreminin egzemanın boyutunu ve şiddetini azaltabildiğini bulmuştur. Sadece etkilenen bölgelere günde iki kez uygulayın. Ya da en iyisi, doktorunuzun önerdiği gibi yapın. B12 aynı zamanda inflamasyonu ve yan etkilerini de azaltır . B12 vitamini de zona ağrılarını azalttığı bulundu. Bir rapor, günlük olarak 1000 mcg vitamin B12 almanın durumun tedavisine yardımcı olabileceğini belirtmektedir. Ancak, guzellik.com.tr olarak kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz. B12 vitamini de selülitle savaşmaya yardımcı olabilir, ancak bu konuda çalışmalar sınırlıdır.  

11. Saç Uzamasını Artırır B12 vitamini, kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda yardımcı olur ve bu da saç büyümesini hızlandırır. Saç köklerinin tabanında, her saç telinin köklerine bağlanan küçük kan damarlarımız var. Bu kan damarları saça oksijen taşır, böylece saç büyümesini hızlandırır ve saç dökülmesini önler. 

Özetle B12 Vitamini Faydaları 

Enerjiyi artırır Ruh halini düzeltir, Hafızayı güçlendirir, cilt ve saç sağlığını güçlendirir, Bağışıklık sistemini uyarır, Kırmızı kan hücre oluşumu sağlar


0 Yorum

Bir Yorum Yaz


Mesaj Gönder
Telefon Numarasını Gör
İletişim Bilgileri

Bloglar Ara