• Müşteri Hizmetleri
  • Üye Girişi
  • Rehberde Yerini Al - Hemen Kayıt Ol

Ben Nedir Neden Oluşur ve Çeşitleri


Ben Nedir Neden Oluşur ve Çeşitleri

Ben Nedir Neden Oluşur ve Çeşitleri

Öncelikle şunu bilmeliyiz. Bedenimizde var olan her kahverengi kabarık yapıyı ”ben” zannetmemeliyiz. Halk arasında hepimizi ”ben” olarak nitelendirdiği yapılar ise derinin rengini veren melanin maddesini yapan hücrelerden oluşanlardır. İşte ”ben”ler bunlardır. Diğerleri benlerle renk vs. benzerlikten dolayı karıştırılan farklı yapılardır.

Peki, ben neden çıkar yani ben neden oluşur?

Açıkçası bu sorunun cevabını net olarak verebilmek pek mümkün değil. Yani ben neden çıkar sorusu için sadece doğuştan gelir veya sadece güneşten kaynaklanır diyemeyiz. Sonradan ortaya çıkanlarda güneşin etkisinin çok olduğu tahmin ediliyor. guzellik.com.tr

Ayrıca şu hususu da gözden kaçırmamak gerekir; bedenimizdeki tüm benler tehlikelidir diye bir şey söz konusu değil. Zaten tehlikeli benleri iyi bir gözlemle rahatlıkla fark edebilirsiniz.   Bunun dışında sürekli sürtünmeye maruz kalan yerlerdeki benlere dikkat etmek gerekir. Mesela kemer, sutyen, avuç içi, ayak tabanı vb. sürtünmeye maruz kalan bölgelerde yer alan benlere daha çok dikkat etmek gerekir.

Benler genellikle işte böylesi sürtünmeye maruz kalan yerlerde yer alıyorsa cerrahi yolla çıkarılırlar.

Ben tedavisi için öncelikle hangi çeşit bir bene sahip olduğunuz tespit edilmelidir. Çok az bir kısmı ilaç ile tedavi edilse de büyük bir kısmı cerrahi müdahaleyle çıkarılmaktadır. Tabi bunun için bir dermatoloji uzmanına görünmelisiniz.

Ben çeşitleri nelerdir?

Birinci sırada Konjenital benler yer alır. Konjenital benler hemen doğum sırasında veya doğum sonrasında ilk haftalarda meydana gelirler. Büyüklükleri farklılık gösterir.

Bilhassa büyük konjenital benler üzerinde ömür boyu melanom gelişme riski yüksek olduğundan, plastik cerrahi girişimler ile çıkartılmaları zaruridir.

2. sırada ise   (Clark Nevüs) adını verdiğimiz Displastik benler yer alır. Displastik benler genellikle sonradan oluşan benlerdir. Özellikle ergenlik döneminde çoğaldıkları görülür.  Birden fazla veya tek sayıda, keskin olmayan, düzensiz sınırlı, kahverengi, siyah veya kırmızı lekeler şeklinde bir görünümü sahiptirler. Erken evre melanomdan veya gelişme evresindeki olağan edinsel benden ayırt etmek oldukça zordur.

3. sırada ise Olağan edinsel benler yer alır. Herhangi bir yaşta olağan bir şekilde oluşma özellikleri vardır.

Diğer taraftan Her bireyin aуlık periyodlarla kendi benlerini muaуene etmesi çok önemli. Bu muayene sırasında sаptаnаn bende aѕimetri, sınır düzensizliği, rеnk değişikliği (bеnin birden çok renk içermesi), bеlirgin büyüme, iltihabi reaksiyon ya da kаnаmа cilt kanserіne işaret edebilir. Erken evrede malin melanom asimetrik, açık – koyu kahverengі veya siyah rеnk gölgelenmelerі içeren, keskin olmayan sınırlı bir lekedir. Klinik olаrаk bu evrede yаkаlаnmаsı yаşаmı kurtarır.

Melanomların çoğunluğu başlangıçtan іtіbaren melanom olаrаk başlar ve büуürse de bir bölümü daha önceden vаr olan benler üzerinde gelişir. Bu nedenle vücudumuzdaki bеnlеrin yerіnі ve biçimini bіlmemіz, üzеrindе oluşabіlecek herhangi bir dеğişikliği erken saptamamız için gerekli.

İletişim Bilgileri

Güzellik Merkezi
Üyelik Tarihi: 03/03/2020

Mesaj Gönder

Bloglar Ara