• Müşteri Hizmetleri
  • Üye Girişi
  • Rehberde Yerini Al - Hemen Kayıt Ol

Beta Karoten Nedir? Cildimize Faydaları Nelerdir?


Beta Karoten Nedir? Cildimize Faydaları Nelerdir?

Beta Karoten Nedir? Cildimize Faydaları Nelerdir?

Cilt sağlığımızı korumamız için cildimize rutin bakımlar yapmalıyız. Cildimizin nem ihtiyacını karşılamalı, zarar görmüş yerleri onarmalıyız. Bunun için birçok ürün kullanırız. Nemlendirici kremler, serumlar, jeller bu ürünlerden birkaçıdır. Kişisel bakım ürünleri kullanmak kadar beslenme alışkanlıklarımız da cildimizi etkiler. Gıdalarda bulunan ve cildimiz için büyük öneme sahip beta karoten bunların başında gelmektedir. Bir A pro-vitamini olan beta karoten in en büyük özelliklerinden biri antioksidan özelliğe sahip olmasıdır. 

Serbest radikallerin vücudumuza vereceği zararları önleyen beta karoten aynı zamanda bağışıklık sistemimize güçlendirerek vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Tüm bunların yanında göz sağlığımız için de tüketmemiz gereken beta karoten ciğerlerimiz de hava kirliliği ve sigara gibi zararlı etkenlere karşı korur. Ayrıca cildimize faydaları arasında kırışıklığı önlemesi, ince çizgi oluşumuna engel olması, cildi UV-B ışınlarının zararlı etkilerinden koruması ve hücre yenilenmesine yardımcı olarak cildimizin daha parlak ve yenilenmiş bir görünüm kazanmasına yardımcı olması sayılabilir.

Beta Karoten Nasıl Elde Edilir?

Bitkilerden elde edilebileceği gibi yağ, alkol ve sentezleme yoluyla sentetik olarak da elde edilebilen beta karoten hazır gıdaların içerisine katkı olarak konmaktadır. Endüstriyel olarak en çok şekerlemeler, içecekler, hamur işleri, peynir türleri, katı ve sıvı yağlar, kurutulmuş meyveler ve salamuralarda yer alır. En çok beta karoten içeren besin ise tereyağı olarak bilinmektedir. guzellik.com.tr

Beta Karotenin Zararları Nelerdir

Her besinin tüketiminin fazlasının zararlı olduğunu biliyoruz. En sağlıklı besinlerin aşırı tüketimi bile vücudumuzun bazı bölgelerine zararı olur. Beta Karotenin de bazı zararları bulunmaktadır. Bunun en başında sigara kullanan bir birey eğer beta karoten de kullanıyorsa büyük risk taşımaktadır. Sigara ile birlikte beta karoten kullanmak akciğer kanserine yo açabilir. Bu yüzden beta karoten sigara kullananlara önerilmemektedir.

A vitamini aşırı olarak vücuda alındığı takdirde zehirleyici özellik gösterebilir. Beta Karoteninde içinde A vitamini bulunduğu için fazla tüketimi sizi zehirleyebilir. Aşırı beta karoten kullanılmasında cilt renginde koyulaşma meydana gelir. Bu yüzden beta karoten sürekli olarak kullanılmamalı gereksinim halinde kullanılmalıdır.

İletişim Bilgileri

Güzellik Merkezi
Üyelik Tarihi: 03/03/2020

Mesaj Gönder

Bloglar Ara