• Müşteri Hizmetleri
  • Üye Girişi
  • Rehberde Yerini Al - Hemen Kayıt Ol
Eklenme Tarihi: 09/05/2020 kategori: Cilt Bakımı Ekleyen: Güzellik Rehberi

Cilt Bakımı


Cilt Bakımı

Hem önemli ve ihmal edilmemesi gereken, hem de ölçülü bir şekilde yapılması gereken bir uygulamalar bütünüdür cilt bakımı; yapmazsanız cildiniz zamanından önce yaşlanır, ölçüsüz ve bilinçsiz bir şekilde yaparsanız cildinize zarar verirsiniz. Kozmetik ürünleri alıp sürerek veya daha doğal yöntemlerle yapılabileceği gibi cilt bakım uzmanlarına da yaptırılabilir. Tercihiniz bunlardan hangisi olursa olsun cilt bakımı yaparken bazı şeylere dikkat etmeniz gerekir. Örneğin cilt tipinize uygun, kaliteli kozmetikler almalı; evde yapılabilecek maske vb. ürünler kullanacaksanız yine bunların sizin için uygun olmasına dikkat etmeli, profesyonel cilt bakımı yaptıracaksanız gideceğiniz yeri titizlikle seçmelisiniz.  Her yaşta o yaş dönemine uygun bir şekilde bakım yapmalı ama bakımlı kadın / erkek olmak uğruna cildinizi bir sürü kimyasala maruz bırakmamalısınız. Ve şunu da unutmamalısınız; dengeli beslenmez, yeterince uyumaz, su içmez, egzersiz yapmazsanız; bol miktarda alkol ve sigara kullanırsanız, güneş ışınlarından korunmazsanız, stres yönetimi yapmazsanız ne kadar bakım yaparsanız yapın cildiniz umduğunuz kadar iyi, parlak, pürüzsüz, genç görünmeyecektir.

Cilt Tipine Göre Cilt Bakımı

Cilt tipleri genel olarak normal, yağlı, kuru, karma, hassas ve olgun cilt olarak sınıflandırılır. Ayrıca kişiye özel cilt sorunları da söz konusu olabilir; sivilceler, geniş gözenekler, renk tonu farklılıkları, cilt lekeleri gibi. Cilt bakımının bu noktalara dikkat edilerek yapılması gerekir. guzellik.com.tr olarak önerimiz cilt tipinizi bilmeli ve ona göre cilt temizliği ve bakımı yapmalısınız. Cilt sorunlarınız varsa onları da ayrıca dikkate almalısınız.

Cilt Bakımı Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Çok genç yaştaki kişilerin, ciltlerinde sorun da yoksa taze ciltlerine bir sürü kozmetik ürün sürmeleri veya maskeler uygulamaları gerekmez. Fakat 25 yaşından itibaren hemen herkeste hafif, belirsiz bir cilt yaşlanması başlar. Bu yaşlanma yıllar ilerledikçe hızlanır, 40 – 45 yaşından itibaren daha da hızlanır. Bu yüzden, 25 yaşından itibaren düzenli olarak günlük cilt bakımı yapmaya başlamakta fayda var. Ayda 2 – 3 kere peeling ve haftalık cilt bakımı yapmak da genel olarak tavsiye ediliyor. Haftalık bakımı şöyle düşünün: Günlük bakımda genellikle günde 2 -3 kere cilt tipine uygun temizlik ve bakım ürünleri kullanılır. Haftalık bakım ise peeling yapmak ve haftada 1 veya 2 kere iyi bir cilt bakım maskesi uygulamak şeklinde olabilir. Bu konularda insanların rutinleri farklıdır. Bakım programınızı yaşınıza, yaşadığınız yerdeki iklim şartlarına ve ihtiyaçlarınıza göre belirlemelisiniz. Rastgele Ve Aşırı Miktarda Kozmetik Kullanmayın Kozmetik ürünü reklamları insanlara ne şahane şeyler vaat ediyor, değil mi? Ama siz reklam sloganlarına fazla kapılmayın, amaç daha fazla satış yapmaktır ve cazip sözlerin bunu sağlamaya katkısı büyüktür. Kozmetik ürünler cildi nemlendirmek, yağ oranını dengelemek, renk tonunu eşitlemek, yaşlılık belirtilerini azaltmak, lekeleri azaltmak, sivilcelerden kurtulmak vb. amaçlarla üretilir ve kullanılırlar ama ne kadar bol kullanırsanız göreceğiniz fayda o kadar artacak diye bir şey yok. Hatta tam tersine, kozmetiklerin içerdiği kimyasallardan zarar bile görebilirsiniz. Kalitesiz kozmetik ürünlerinden zaten uzak durmalısınız ama bilinen markaların ürettiği, fazla kuşku uyandırmayan ürünleri bile gereğinden fazla kullanmamalısınız. Sonuçta cildinize cildin doğal tabakasının üstünü kaplayan, havayla temasını azaltan bir şeyler sürüyorsunuz ve bunların içinde türlü kimyasal maddeler bulunuyor. Ürünleri cazip göstermek veya raf ömrünü uzatmak için kullanılan kimyasallar orta ve uzun vadede zararlı olabilir. Kozmetik kullanımı ölçülü olmalı, kozmetik ürünler dikkatli seçilmelidir. Tamamen organik ürünler bulmak artık neredeyse mümkünsüz. Ama olabildiğince doğala yakın, az katkılı kozmetikler kullanmaya çalışın.

Cilt Temizliği Olmadan Cilt Bakımı Olmaz

Hepimiz gün içinde farklı ortamlarda bulunuyoruz ve cildimiz de o ortamların şartlarına maruz kalıyor. Bazılarımız her gün makyaj yapıyor, bazılarımız sigara içiyoruz. Bütün bunların sonucu olarak cilt kirleniyor, lekeleniyor, gözenekleri tıkanıyor, üşüyor, yanıyor vesaire. Cildi temizleyip arındırarak dış etkenlerin verdiği hasarı azaltmak görünüm, sağlık, rahat hissetme açılarından gerekli olduğu gibi cilt bakımı yapmak için de cildin temiz olması gerekiyor. Çünkü temiz cilt kremleri, maskeleri daha iyi emiyor.

Mevsimlere Göre Cilt Bakımı

Cildimiz hava koşullarının değişmesine karşı reaksiyon gösterir ve farklı mevsimlerde farklı tarzda cilt bakım programları uygulamak gerekir. Örneğin İlkbahar’da havaların ısınmaya başlamasıyla kan dolaşımı kan dolaşımı hızlanır, ciltte bir canlanma ve aynı zamanda bir hassasiyet başlar. Cilt bakımını da bu şartlara göre ayarlamak gerekir. Güneşli yaz günlerinde, hava kapalı olsa bile güneş koruyucu içeren kozmetikler kullanılması tavsiye edilir. Kışın soğuk günlerinde yüzde, ellerde kızarıklık ve morarmalar oluşabilir ve düzenli, yoğun bir nemlendirici cilt bakımı yapmak gerekir. Yüzün Farklı Bölümleri İçin Farklı Cilt Bakım Ürünleri Kullanmak Zorunlu Mu? Bu bir tercih meselesidir aslında. Boynunuza ve göz çevrenize bu bölgeler için üretilmiş kozmetikler sürmek istiyorsanız öyle yapın, ama aslında yüzünüz için kullandığınız nemlendiriciyi boynunuza da sürebilirsiniz. Fazla yağlı olmayan nemlendiriciler çok bastırmadan, nazik hareketlerle göz çevresine de uygulanabilir.

Evde Cilt Bakımı

Yiyecekten içeceğe, şampuandan nemlendiriciye günlük hayatımızda kullandığımız ürünlerin birçoğu kimyasal katkı maddeleri içeriyor biliyorsunuz ve bu insanı rahatsız ediyor. Bu yüzden giderek daha çok kişi ev ortamında; yumurta, bal, kahve, meyve, sebze, bitki yağları gibi malzemelerle doğal cilt bakımı yapmayı tercih ediyor. İnternette farklı cilt yapılarına uygun birçok evde yapılabilecek maske, hatta makyaj malzemesi tarifleri bulmak mümkün. Doğal cilt bakım yöntemlerini tercih edenlerdenseniz siz de birkaç deneme yapıp cildinize iyi gelecek uygulamaları tespit edebilirsiniz. Süresi Geçen Kozmetikler Cildinize Zarar Verir Kozmetik ürünlerin de bir kullanma süresi vardır ve bu süreyi aştıktan sonra kullanılmamaları gerekir. Tarihi geçmiş sütü nasıl hemen atıyorsunuz, süresi dolmuş krem ve rujlara, maskelere, makyaj fırçalarına, göz kalemlerine de acımayın. Cilt bakımı yaparken cildimizi ille de şu veya bu oranda kimyasal maddelere maruz bırakıyoruz, buna bir de zamanı dolmuş kimyasalları eklemeyin. Son kullanma tarihi geçmiş kozmetikler cildinizde enfeksiyon oluşmasına yol açar. Renginde, kokusunda, görünümünde farklılık gördüğünüz kozmetikleri yok edin.

Profesyonel Cilt Bakımı

Arada bir iyi bir güzellik merkezinde profesyonel cilt bakımı yaptırmak, cildinizi bu işi bilen insanların eline bırakmak, derinlemesine temizlendiğinden emin olmak hoşunuza gidebilir. Fakat kadınların güzellik ve genç görünme tutkusunu kullanan kötü niyetli, işinin ehli olmayan kişiler ve işletmeler de var piyasada; bu yüzden guzellik.com.tr olarak önerimiz gideceğiniz yeri iyi bir araştırma yaptıktan sonra seçmelisiniz.

Bitki Yağlarıyla Cilt Bakımı

Cildinize doğal güzellik yöntemleriyle bakım yapmak istiyorsanız argan, avokado, kayısı çekirdeği, papatya, jojoba, kara üzüm çekirdeği, tatlı badem yağı gibi bitki yağlarını kullanabilirsiniz. Buna da araştırma yapmadan girişmemek gerekir, çünkü aktarlarda onlarca çeşit bitki yağı bulunur ve her birinin özelliği farklıdır. Bazıları tek başına, bazıları başka yağlarla karıştırılarak kullanılır veya nemlendiricilere, kremlere bir parça bitki yağı eklenebilir. Her yağ her cilt tipi için uygun değildir, bu yüzden cilt tipinize uygun yağların hangileri olduğunu öğrenmeniz gerekir. Soğuk pres yöntemiyle üretilmiş yağların daha faydalı olduğu da aklınızda olsun.


0 Yorum

Bir Yorum Yaz


Telefon Numarasını Gör
İletişim Bilgileri

Güzellik
Üyelik Tarihi: 28/09/2018

Mesaj Gönder

Bloglar Ara