• Müşteri Hizmetleri
  • Üye Girişi
  • Rehberde Yerini Al - Hemen Kayıt Ol
Eklenme Tarihi: 27/03/2020 kategori: Cilt Bakımı Ekleyen: Güzellik Rehberi

Cilt Kızarıklığı


Cilt Kızarıklığı

Cilt Kızarıklığı; Tahriş olmaya meyilli, temizlik ve bakım amacıyla kullanılan kozmetik ürünlerine karşı duyarlı bir teniniz varsa cildiniz muhtemelen hassas cilt kategorisindedir. Saçlarınız kızıl, teniniz ve gözleriniz açık renkliyse bu cilt yapısının sebebi genetik etkenler olabilir.

Cilt Kızarıklığı Belirtileri

Hassas ciltlerde bariyer fonksiyonu bozukluğu olduğundan sinir uçları etkilenmeye açıktır. Bu da bu cilt yapısına sahip olan kişilerin yanma, kaşıntı, sızlama gibi şikayetleri olmasına yol açar. Bunlar hissedilen belirtilerdir, görünen belirtiler ise cilt kızarıklığı, sulanma ve cildin pul pul olması şeklinde sıralanabilir.

Akne rozasea (Gül hastalığı)

Yüz kızarıklığı bazen çoğunlukla 30’lu yaşlarda ortaya çıkan ve daha çok kadınlarda görülen bir cilt hastalığı olan rozasea hastalığının habercisi olabilir. Gül hastalığı veya akne rozasea olarak da anılan bu rahatsızlığın sebebi net bir şekilde tespit edilememiştir. Başlıca belirtileri ciltte zamanla kalıcı hale gelen bir kızarıklık ve ateş basmalarıdır. Bazı rozasea hastalarının yüzünde, özellikle yüzün orta kısmında kırmızı renkli iltihaplı sivilceler görülebilir. Fakat normal bir sivilce sorununa eşlik eden siyah noktalar ve beyaz renkli yağ butonları gül hastalığından muzdarip olanlarda görülmez.  Cilt kızarıklığı da yüzün orta kısmında başlar. Daha çok yanaklar, burun, alın ve çene bölgelerinde görülen kızarıklık bazen kulakların arkasını, sırt ve göğsü de etkileyebilir. Derinin rengi kızardıktan sonra normale dönmüyorsa, kılcal damar genişlemeleri ve sivilceyi andıran kızarıklıklar varsa bir dermatolog ile görüşülmesi tavsiye edilir.

Rozaseanın ilerlemiş bir şekli olan rinofima hastalığı daha çok erkeklere özgü bir sorundur, kadınlarda çok nadir görülür. Bu durumda yüzdeki yağ bezleri genişler, burundaki yağ kanallarının genişlemesi bazen burnun büyüyüp şekil değiştirmesine yol açar.

Cilt kızarıklığı için bakım önerileri

*Güneşten ve sıcak havadan mümkün olduğu kadar sakının. Güneş koruyucu ürün seçerken guzellik.com.tr olarak önerimiz UVA’yı tam bloke edenleri tercih edin. Çinko oksit içeren güneşten koruyucuları kullanın.

*Duygusal iniş çıkışlarınızı denetlemeye çalışın.

*Alkol, esans vb. içeren kozmetikler kullanmayın. Kurutucu kil maskeleri, cildi soyan ürünler, aromatik yağlar, mentol, nane ve turunç özleri vs; bilinen bütün tahriş edici ve alerjiye yol açma riski olan maddelerden uzak durun.

*Bir uzmandan onay almadan AHA içeren ürünler kullanmayın.

*Cildinizi serin tutmaya gayret edin.

*Hassas ciltler için üretilmiş parfümsüz nemlendiriciler kullanın.

*Saunaya girmeyin, mevsim kış bile olsa banyo suyunuz çok sıcak olmasın, hamama gitmeyin. Cildinizi keselemeyin.

*Baharatlı yiyecekler, sıcak çay ve kahve, alkollü içecekler şikayetlerinizin artmasına yol açabilir. Beslenmenizi bu konudaki tespitlerinize göre ayarlayın.

*Spor yapıyorsanız yoğun egzersizlerden kaçının, bunun oluşturduğu sıcaklık yüzünden damarlarınız daha da genişler.

Hassas ciltler için cilt bakım tüyoları

Cilt Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Aşağıdaki önerilerle cilt kızarıklığı nasıl giderilir sorusuna bir nebze cevap bulabilirsiniz.

*Cildinizi ıslattıktan sonra hassas ciltler için üretilmiş bir temizleme sütü sürün. Sütü pamuk veya nemli bir bez kullanarak özenle çıkarın.

*İçeriğinde alkol ve parfüm bulunmayan yumuşak bir tonik kullanın.

*Kullandığınız nemlendirici krem veya serumun cilt tipinize uygun olduğundan emin olun.

*Kullandığınız cilt bakım maskeleri de cilt tipinize göre olmalı. Maskeyi sürerken ve çıkarırken hoyrat hareketler yapmayın. Maskeyi çıkarmadan önce cildinize ıslak kompres yapmanız faydalı olabilir. Böylece maskeniz yumuşayıp çözülür ve cildinizi tahriş etmeden, rahatça çıkar.

*Kapsamlı bir bakım yaptıktan sonra en az 2 saat makyaj yapmayın.

*Cildinizi uygun ürünlerle güneşten korumayı asla ihmal etmeyin.


0 Yorum

Bir Yorum Yaz


Telefon Numarasını Gör
İletişim Bilgileri

Güzellik
Üyelik Tarihi: 28/09/2018

Mesaj Gönder

Bloglar Ara