Güzellik Rehber'ine Kayıtlarımız Başlamıştır. Ücretsiz Kaydol »
  • Müşteri Hizmetleri
  • Üye Girişi
  • Rehberde Yerini Al - Hemen Kayıt Ol
Eklenme Tarihi: 30/05/2020 kategori: Diyet Ekleyen: guzellik.com.tr

Dukan Diyeti İle İlgili Merak Edilenler ve Aşamaları


Dukan Diyeti İle İlgili Merak Edilenler ve Aşamaları

Dukan Diyeti İle İlgili Merak Edilenler ve Aşamaları

Dukan diyeti, son zamanlarda en sık kullanılan diyet programlarından biri olarak dikkat çekiyor. Daha çok protein içerikli ürünlere dayalı bu özel diyet programı sayesinde fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Bunun için Dukan diyeti hakkında bir takım özel bilgilere ihtiyacınız olacak. Bu yazıyı en son aşamasına kadar okumadan sakın Dukan diyetine başlamayın; çünkü bu diyeti tam anlamıyla uygulamadığınız takdirde sağlıklı bir şekilde kilo veremezsiniz. Şuan muhtemelen hepinizin aklında; Dukan diyeti nedir? Dukan diyeti nasıl yapılır? gibi sorular var. guzellik.com.tr olarak önerimiz şimdi bu soruların cevabını hep beraber bulmaya başlayalım.

Dukan Diyeti 1. Aşama

Dukan diyetinin ilk aşaması son derece önemli, hem başlangıç aşaması olduğundan; hem de bu diyete uyum sağlama aşamasını ifade ettiğinden ilk aşamayı dikkatle takip etmenizde fayda var. Bu bölümde yalnızca süt, balık ve et ürünlerini tüketiyorsunuz. (Yağsız olarak) Eğer diyetin ilk aşamasına bağlı kalırsanız ilk 5 gün sonunda 3 kilo verebilirsiniz. Bu aşama 10 gün kadar sürecektir.

Listede yer alan her türlü besini rahatlıkla tüketebileceksiniz. Tükettiğiniz yoğun protein, ağzınızın zaman zaman kurumasına sebep olabilir. Bunun için gün içerisinde bol bol su tüketmenizi öneririz. Böylece ağız kuruluğu sorunundan kurtulabilirsiniz.

Dukan Diyetinin Diğer Aşamaları

2.Aşama

Bu aşamada sebze ve protein günleri uygulanmakta, sebze günü geldiğinde dilediğiniz kadar sebze tüketebilirsiniz. Daha sonra yalnızca protein gününe geri döneceksiniz.

3.Aşama

Dukan diyetinin bu aşamasına geldiğinizde her günü sebze ve protein günü olarak geçirebileceksiniz. Bu aşamaya geldikten sonra biraz meyve, 1-2 dilim kepekli ekmek ve peynir tüketebilirsiniz. Haftanın 1-2 gününde makarna ya da pilav yiyebilmektesiniz.

4.Aşama

Perşembe günleri yalnızca protein gününü uygulamaya devam ediyorsunuz. Bu aşamaya geldikten sonra diğer günler dilediğinizi yiyebilirsiniz; fakat çok aşırıya kaçmamak kaydıyla. Şimdi Dukan diyeti kurallarına göz atarak protein gününde hangi kurallara uymanız gerektiğine detaylı bir biçimde bakalım.

Protein Aşamasının Önemli Kuralları

1- Bu aşamada kuzu etinden uzak durmalısınız. Dana ve sığır eti yiyebilirsiniz.

2- Bu aşamada etin yağsız kısımlarını haşlama, ızgara ya da fırında pişirme şeklinde yemelisiniz.

3- Kümes hayvanlarını derisi soyulmuş şekilde yiyebilirsiniz. Kanat kısmı yerine göğüs kısımlarını tüketmenizi tavsiye ederiz. Böylece protein açısından daha zengin, yağ açısından daha kıt bir bölgeyi yemiş olacaksınız. Böylece kilo verme olasılığınız daha da artacak.

4- Jambon tüketecekseniz yağsız olmasına mutlaka dikkat edin.

5- Tavuk, sığı ve dana ciğeri tüketebilirsiniz. (Yağsız)

6- Balık yerken yağsız ve sossuz olmasına özen gösterin. Dilediğiniz balık türünü rahatlıkla tüketebilirsiniz.

7- Kolesterol sorununuz yoksa günde 2 taneden fazla yumurta yemeniz normaldir.

8- Süt ürünlerinde yağsız ya da yarım yağlı olanları tercih ediniz.

9- Şekersiz sakız, hardal, bir miktar tuz, tatlandırıcı, baharat, ot, sirke, salatalık, soğan ve limon suyu tüketiminde serbestsiniz.

EKSTRA KURALLAR

- Her gün 1,5 litre su tüketiniz. Ayrıca şekersiz çay ve kahve de içebilirsiniz.

- Günde en az 1,5- 2 kaşık yulaf kepeği tüketiniz.

- Günde en az 20-30 dakika kardiyo ya da yürüyüş yapmalısınız.

- Tereyağından ve sıvı yağdan uzak durmanız gerekmekte.

- Pazartesi ve Perşembe sebze günü, iki gün protein günü, geri kalan günlerde ise sebze ve protein gününü beraber geçirebilirsiniz.

- Çiğ ya da fırında folyo kaplanarak pişirilmiş şu sebzeleri tüketebilirsiniz; lahana, rezene, salatalık, patlıcan, enginar, brokoli, radika, mantar, marul, domates, soya fasulyesi, ıspanak, kereviz ve bal kabağı.

- Patates, mercimek ve pilav gibi karbonhidratlı besinlerden uzak durmalısınız.

0 Yorum

Bir Yorum Yaz


Mesaj Gönder İletişim Bilgileri

Bloglar Ara