Güzellik Rehber'ine Kayıtlarımız Başlamıştır. Ücretsiz Kaydol »
  • Müşteri Hizmetleri
  • Üye Girişi
  • Rehberde Yerini Al - Hemen Kayıt Ol
Eklenme Tarihi: 19/02/2021 kategori: Cilt Bakımı Ekleyen: Cilt Bakımı

En Sık Yapılan Cilt Bakım Hataları


En Sık Yapılan Cilt Bakım Hataları

En Sık Yapılan Cilt Bakım Hataları

Işıldayan ve parlayan bir cilde sahip bireyler, kendilerini çok daha iyi hisseder. Çünkü eğer cilt güzel ise cildin temizliği ve bakımını yapan birey de güzeldir ve mutludur demektir. Fakat maalesef güzel bir cilt amacıyla gerçekleştirilen çeşitli uygulamalar bazen hatalı olduğu için cildin ışıltısını kaybedip hassaslaşmasına neden olur. Kaçınılması gereken cilt bakım hataları:

Cildi Sıcak Suyla Yıkamak

Sıcak su ile yıkanınca cildin çok daha temiz olacağına inanılır. Fakat bu yaygın yapılan bir yanlıştır. Sıcak su, cildin doğal yağ dengesini bozarak kuruluğa ve cildin kullanmasına sebep olur. Bu nedenle özellikle de sıcak duş yaparken yüzün sıcak su ile doğrudan temas ettirilmemesine özen gösterilmelidir.guzellik.com.tr

Nemlendirici Kullanılmaması

Yağlı ve karma bir cilt yapısına sahip olan bireylerin nemlendirici kullanmamaları, sıklıkla yaptıkları bir hatadır. Çünkü nemlendirici kremlerin kullanılması durumunda ciltlerin parlayacağını düşünürler. Fakat bu durum tam tersidir. Çünkü doğru ve iyi bir şekilde nemlendirilmiş bir cildin yağ dengesi daha sonra bozulur ve cilt üzerinde zaman içerisinde renk değişiklikleri meydana gelir. Bu nedenle her gün cilt tipine uygun olacak şekilde hafif bir nemlendirici kullanılmalıdır. 

Siyah Nokta Ya Da Sivilceleri Sıkmak 

Kadın ya da erkek bireylerin ergenlik dönemlerinden kalan kötü bir alışkanlık olarak sivilce ya da siyah nokta sıkmak vardır. Cilt açısından yapılacak en kötü şeylerden bir tanesi, cilt üzerinde bulunan sivilce ya da siyah noktaları sıkmaktır. Çünkü siyah nokta ve sivilce sıkıldığında o bölgeden çıkan bakteriler yüzün diğer kısımlarına dağılır ve açık yüzeylerde yeni akneler meydana gelmesine sebep olur.

Güneş Koruyucusunun Sadece Yaz Aylarında Kullanılması

Sıklıkla yapılan cilt bakım hatalarından bir diğeri de güneş koruyucu kremlerin yalnızca sıcak yaz aylarında kullanılmasıdır. Çünkü bilinenin Tam aksine kış güneşi de oldukça ultraviyole ışını içerir ve bu aylarda güneş koruyucusu kullanmamak cildin erken yaşlanmasına sebep olur.

Bu nedenle kış ve bahar aylarında kullanılacak günlük nemlendiricilerin güneş koruyucu özellikte olmasında fayda olacaktır.

Cilt Yapısına Uygun Ürünleri Seçmemek

Toplum arasında sıklıkla yapılan hataların başında özelliklerine bakmadan, faydasına ve zararlarına dikkat etmeden sırf arkadaşlar övdü diye kullanılan cilt bakım ürünleridir. Cilt bakım ürünü seçerken cildin tipine göre kullanım alışkanlıklarına ve hatta yaşanılan yere (iklim) göre gibi durumlar hesaba katılarak cilt bakım ürünlerinin alınması ve kullanılması gerekir.

Gece Makyajla Uyumak

Sağlıklı ve duru bir cilt isteyen bireylerin asla makyajlarını temizlemeden uyumamaları gerekir. Cilt tiplerine uygun bir makyaj temizleyici ve pamuk aracılığı ile makyajın güzelce silindikten sonra cildin makyaj kalıntılarından arındırılması açısından ya tonik kullanılması ya da yüzün suyla yıkanması gerekir. Unutulmamalıdır ki cildin fazla yağlı olması durumunda makyaj temizleyici kremler yerine jellerin kullanılması daha iyi olacaktır.

0 Yorum

Bir Yorum Yaz


Mesaj Gönder İletişim Bilgileri

Bloglar Ara