• Müşteri Hizmetleri
  • Üye Girişi
  • Rehberde Yerini Al - Hemen Kayıt Ol
Eklenme Tarihi: 23/05/2020 kategori: Cilt Bakımı Ekleyen: guzellik.com.tr

Gliserin Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?


Gliserin Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?

Gliserin Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?

Cilt bakımı kişisel bakımın temelini oluşturmaktadır. Bu yüzden cilt bakımımızı yaparken birçok ürün kullanırız. Sabunlar, nemlendiriciler, jeller bu ürünlerden birkaçıdır. Bu bakım ürünlerinin çoğunda gliserin maddesi bulunmaktadır. Gliserin hayvan ve bitki yağlarından elde edilen organik bir bileşiktir. Organik bileşiğin tanımı ise içerisinde oksijen, hidrojen ve karbon atomundan başka atom bulunmuyor demektir. 18’inci yüzyılda keşfedilen bu renksiz madde şekerli tadından dolayı gliserin adıyla bilinmektedir. Önceleri mum yapımında kullanılan bu madde günümüzde kozmetik sektörünün vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Gliserinin Cilt İçin Öne Çıkan Özellikleri

Gliserinin en temel özelliği nem tutucu olmasıdır. Bu sebeple şampuanlardan, sıvı sabunlara, duş jellerinden, el bakım kremlerine kadar birçok kişisel bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Bu özelliği ile kozmetik sektörünün vazgeçilmezleri arasında yerini almıştır. Nem tutucu özelliğinin yanı sıra makyaj sabitleyici özelliği de vardır. Nemli saçlara uygulandığı takdirde saçların onarılmasını sağlarken saç dökülmesine de iyi gelmektedir. El bakımı içinde kullanılan bile gliserin tırnakların kırılmasını önlemektedir. guzellik.com.tr olarak tüm bunların yanında dudak bakımı için kullanıldığında ise dudakların nemli kalmasını sağlayarak kuruma ve çatlakların önüne geçmektedir. 

Cilt bakımı için en önemli özelliklerinden biri cilt pH’ını düzenlemesidir. Bu sayede cilt tonu eşitsizliklerini de giderebilen gliserin cilt beyazlatmak için de oldukça etkilidir. Ayak bakım ürünleri içinde de gliserin bulunmaktadır. Ayaklardaki sertleşme ve nasırların giderilmesine yardımcı olur. Tüm bunları yanında sedef ve egzama gibi hastalıkların yatışmasına da yardımcı olan gliserin kozmetik sektörünün birçok alanında kullanılmaktadır.

Gliserinin Zararları Var Mıdır?

Gliserin organik bir yapıya sahiptir. Yani içeriğinde oksijen, hidrojen ve karbon atomları mevcuttur. Bu sebeple gliserinin cilde direkt teması halinde deride bulunan gözeneklerin tıkanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle gliserin içeren ve gözenek tıkayıcı olmayan kozmetik ürünlerini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Gliserinin organik yapısı sebebiyle gliserinin gıda olarak tüketilmesi sonucu herhangi bir zarar olabilir mi diye düşünüyor olabilirsiniz. Gliserin birçok sektörde olduğu gibi gıda sektöründe de kullanılmaktadır. Ancak vücuda saf olarak gliserin maddesi almak uygun değildir. Bu sebeple gıda olarak tüketilmek için üretilmemiş hiçbir ürünü tüketmeyiniz.

0 Yorum

Bir Yorum Yaz


İletişim Bilgileri

Güzellik
Üyelik Tarihi: 03/03/2020

Mesaj Gönder

Bloglar Ara