• Müşteri Hizmetleri
  • Üye Girişi
  • Rehberde Yerini Al - Hemen Kayıt Ol
Eklenme Tarihi: 23/05/2020 kategori: Sağlık Ekleyen: guzellik.com.tr

Hangi Pozisyonda Uyumalıyız?


Hangi Pozisyonda Uyumalıyız?

Hangi Pozisyonda Uyumalıyız?

İnsanların sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için dikkat etmesi gereken önemli noktalardan biri de uyku saatleri ve uyuma biçimleridir. Tüm gün boyunca yorulmakta olan vücudun tek dinlendiği saat uyku saatidir. Bazal metabolizma süresine uyku sırasında geçen vücut ile birlikte uyku hem kas sistemimizin düzgün çalışmasına hem de vücut iskeletinin ( kemiklerin ) rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Ancak tüm bunlar için hangi pozisyonda uyuduğumuzun önemi büyüktür. Rahat etmek için en uygun pozisyonu ise kendiniz bulmalısınız.

Doğru Uyku Pozisyonu Nasıl Bulunur?

Uyku pozisyonunuzu seçebilmeniz adına sizlere pek çok önerimiz olacak. guzellik.com.tr olarak önerimiz eğer bel fıtığı rahatsızlığı yaşıyor iseniz yatacağınız yatağı doğru seçmeniz gerekmektedir. Bu aşamada seçeceğiniz yatağın yattığınız zaman omurga şeklini almasına dikkat etmeli ve buna uygun olan elastik yatakları seçmelisiniz. Sadece yatak çekimi rahat uyumak ve bel fıtığını önlemeye yetmemektedir. Bel fıtığı için en doğru uyku pozisyonu ise sırt üstü uzanmak ve ayakları diz bölgesinden hafif bir şekilde kırmaktır.

En uygun ve dinlemeyi sağlayan uyku pozisyonlarından biri de cenin adı verilmekte olan yan yatıp dizleri karın bölgesine çekerek uyumaktır. Bu pozisyonda uyuduğunuz zaman sinir dokularına daha az kan basıncı uygulanacak ve daha rahat bir uyku çeker iken iskeletin rahatlamasına yardımcı olacaktır. Hangi pozisyonda uyuyacağınızın bir diğer önemli noktası ise günlük kaç saat ayakta kaldığınızdır. Ayakta kalma süresine göre uyku pozisyonunu seçebilirsiniz.

Denediğiniz Pozisyonlara Rağmen Şikayetiniz Geçmiyorsa Ne Yapmalısınız?

Her pozisyonda uyumanıza rağmen hala tam olarak dinlenemiyor ve rahatsızlıklarınızın devam etmesinden şikayetçi olur iseniz muhakkak doktor kontrolünden geçmeniz gerekmektedir. Yatak ve doğru uyku pozisyonu seçildiği takdirde hem beyninizin daha fazla dinlenmesini sağlayabilir hem de vücudunuzu dinlendirebilirsiniz.


0 Yorum

Bir Yorum Yaz


İletişim Bilgileri

Güzellik
Üyelik Tarihi: 03/03/2020

Mesaj Gönder

Bloglar Ara