Güzellik Rehber'ine Kayıtlarımız Başlamıştır. Ücretsiz Kaydol »
  • Müşteri Hizmetleri
  • Üye Girişi
  • Rehberde Yerini Al - Hemen Kayıt Ol
Eklenme Tarihi: 16/05/2020 kategori: Güzellik Ekleyen: Güzellik Rehberi

Kalıcı ve Doğal Güzellik İçin Doğru Cilt Temizleme Rutini


Kalıcı ve Doğal Güzellik İçin Doğru Cilt Temizleme Rutini

Kalıcı ve Doğal Güzellik İçin Doğru Cilt Temizleme Rutini

Günümüzde güzellik denildiğinde akla ilk gelen şey kozmetik ürünler, makyaj teknikleri ve estetik operasyonlar. Tüm bu işlemler elbette güzel görünmeyi destekleyen şeyler olsa da sahip olduğunuz cilt sağlığı tüm bu unsurlara da etki etmektedir. Hasar görmüş bir cilde yapılan makyaj ya da mat bir cildi canlandırmak için kullanılan kozmetik ürünleri zaman zaman yetersiz kalabilir. Bu nedenle güzelliğinizin daimi olması için düzenli bir şekilde cilt bakımı yapmanız ilk şarttır. 

cilt temizliği

 Cilt temizliği neden önemlidir?

Cilt bakımları gerek doğal maskeler ile gerekse farklı içeriklere sahip olan kimyasal ürünler ile desteklenebilir. Fakat tüm bunların başında düzenli olarak cilt temizlemek, cilt bakım rutininin temelini oluşturan bir faktördür. Makyaj yapın ya da yapmayın, cildimiz gün içerisinde birçok çevresel faktöre maruz kalır. Bunların arasında tozlar, kirler, güneş ışınları ve hatta kendi vücudumuzun ürettiği ter yer alır ve bu sebeple gözenekler tıkanabilir. 

Eğer siz de parlayan ve pürüzsüz görünüme sahip olmak istiyorsanız bunun için yapmanız gereken ilk şey cildinizi nasıl temizlemeniz gerektiğini öğrenmektir. Aslında işlevsel olarak bizi tüm zararlı faktörlerden koruma görevi üstlenen cildi temizlemek sandığınız kadar da zor değil. Birkaç ufak bilgi ile doğru cilt temizlemeyi öğrenmek için başlayalım.

cilt bakımı

 Cilt temizliğini temel faktörleri nelerdir?

Sizlerin de tahmin edebileceği gibi cilt temizliğini en temel faktörü sabah ve akşam olmak üzere yüzünüzü su ile yıkamaktır. Fakat bu yıkama işlemi sırasında dikkat etmeniz gereken birkaç unsur bulunur. Örneğin, cildinizi yıkadığınız suyun ne çok sıcak ne de çok soğuk olmaması gerekir. Soğuk su cildi kuruturken sıcak su da cilt yapısını esnetir ve gevşek bir görünüme yol açar. Bu aşamada temizleyici krem ya da köpük kullanabilirsiniz. Köpükler genellikle daha yumuşak yapılara sahip olduğu için cildinize daha hassas davranır. Eğer kimyasal içeriklerden hoşlanmıyorsanız doğal içerikli sabunlar da tercih edebilirsiniz.

Temizlik kısmı her ne kadar çok önemli olsa da elbette aşırıya kaçmamak bu noktada önemlidir. Çok fazla yıkanan cilt gerekli yağı üretemediği için beslenemez. Bu nedenle gün içinde 2 kez yıkanan cilt geri kalan zamanda yağlanarak kendini beslemelidir. Bu sizi korkutmamalı. Yıkama işleminden sonra ise guzellik.com.tr olarak önerimiz cildin tamamen kurulanması doğru değildir. Mümkünse kendiliğinden kuruması beklenmeli değilse de en azından hafif bir şekilde nemli bırakılmalıdır. Sert havlu ve hareketlerden bu aşamada kaçınmalısınız.

cilt temizleme

 Cilt temizleme rutinini nasıl destekleyebilirsiniz?

İyi yıkanan bir cildin günlük nem dengesini korumaya da ihtiyacı vardır. Her ne kadar bu ihtiyacı ürettiği yağ ile kendisi desteklese de çoğu zaman dışarıdan verilen nem takviyeleri cildi çok daha hızlı onarır ve yeniler. Cildinize uygulayacağınız nemlendiriciyi seçerken hangi cilt yapısına sahip olduğunuzu bilmeniz gerekir. Örneğin, halk arasında yağlı ciltlere sahip kişilerin nemlendirici kullanmaması gerektiğine inanılır. Bu tamamen yanlış bir olgudur. Çünkü nemlendirici kullanmadığınızda cilt daha çok yağ üretir ve bu kısır bir döngü haline gelir. 

Cilt yapınıza göre nemlendiriciyi seçseniz dahi her ürün her cilde iyi gelmeyebilir. Bu nedenle nemlendirici seçiminde deneme yanılma yöntemi kullanabilirsiniz. Birkaç günlük kullanım ile ürünün cildinize iyi gelip gelmediğini anlamak oldukça kolaydır. Gözeneklerinizi tıkamayan, yağlı bir his bırakmayan ve vücudunuzda alerjik bir reaksiyona yol açmayan ürünler sizin için doğru ürünlerdir.

Ayrıca özellikle yaz olmak üzere her mevsimde yeterli oranda güneş kremi kullanmak da cilt temizliğinizin devamını sağlar. Çünkü, güneşten gelen ultraviyole ışınlar cilt üzerinde kuruma meydana getirir ve cilt otomatik olarak fazla yağ üretmeye başlar. Bu nedenle maruz kaldığınız şiddete göre yaz ve kış aylarında güneş koruyucu kremi kullanabilir ya da bu içeriği makyaj malzemelerinizi seçerken tercih edebilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak havlu ve yastık kılıfları gibi yüzünüz ile temas eden eşyaların hijyeni de yüz temizliğinize destek sağlar. Bu eşyaları sık sık değiştirmeli ve temiz tutmalısınız.

güzellik rehberi

0 Yorum

Bir Yorum Yaz


Mesaj Gönder
Telefon Numarasını Gör
İletişim Bilgileri

Bloglar Ara