• Müşteri Hizmetleri
  • Üye Girişi
  • Rehberde Yerini Al - Hemen Kayıt Ol

Kuru Cilt Bakımı Tavsiyeleri


Kuru Cilt Bakımı Tavsiyeleri

Kuru Cilt Bakımı Tavsiyeleri

Hem karma ciltlere hem de yağlı ciltlere kıyasla yağ oranı normal seviyelerin altında olan kuru cilt, ince ve hassas bir yapıya sahip olduğu için çabucak kızarma ve kırışma eğilimindedir. Buna karşılık yağlı cilde kıyasla sivilce ve siyah nokta oluşumuna daha az yatkınlığa ve küçük gözenekler nedeniyle daha pürüzsüz bir görünüme sahiptir. Ayrıca aşırı parlama olmadığı için daha az bakım gerektirmektedir. Kuru ciltlerin hassas yapıda olmasının ana nedeni cildin aşırı kuruması neticesinde bakterilere karşı savunmasız hale gelmesidir.

Cilt kurumasının nedenleri

Kuru cilt yapısı genetik olup anne ve babadan geçebilmektedir. guzellik.com.tr olarak önerimiz bunun dışında yaşanılan çeşitli sağlık sorunları da kuru cilt yapısında etken olabilir. Bunlar, özellikle kadınlar için menopoz zamanları olabilir. Bunun dışında yaşam koşulları, hava şartları ve yeterli su içilmemesi gibi nedenler de kuru cilt yapısına sahip olmanın nedenleri arasında sayılabilirler.

Kuru ciltler için bakım

Kuru ciltlere özel doğru kuru cilt bakımı uygulamalarıyla kuru cilde sahip olmanın dezavantajlarını giderebilirsiniz.

Öncelikle nemli ve yağlı ciltlere oranla daha hassas olan, kolay incinen ve daha geçirgen olan kuru ciltler için günlük yeterli su tüketimi çok önemlidir. Çünkü geçirgenlik su kaybını arttırmaktadır. Bu yüzden günde en az 1-1,5 litre su tüketimi sağlanmalıdır. Az su tüketen insanların ciltleri kurumakta ve pul pul olmaktadır.

Sıcak su cilt yağına zarar verdiği için yüz kesinlikle sıcak suyla yıkanmamalıdır. Yüzünüzü ılık suyla mümkünse içme suyuyla yıkamanız kuruluk yaşadığınız günlerde oldukça yardımcı olacaktır. Cildin normal pH derecesinin 5.5 olduğu düşünüldüğünde özellikle yüz temizliğinde düşük pH derecesindeki sabunları tercih etmek, kuru ve hassas cilt yapısına uygun temizleme ürünlerini kullanmak son derece yararlıdır. Pek çok sabunun pH derecesi yüksek olduğundan, sabun ve su ile yıkanan cildin pH değeri de yükselmektedir. Bu durum cildin koruyucu üst tabakasının daha da kurumasına neden olmakla birlikte cildin pH değerinin normal seviyelere düşmesi 7 -  8 saat sürmektedir.

Hassas yapıdaki kuru cildi tahrişlere daha açık ve savunmasız hale getirdiği için özellikle yoğun parfüm içeren ürünlerden de uzak durulmalıdır.

Bunun dışında zararlı güneş ışınlarından kaçınarak aynı zamanda evde yapacağınız kuru ciltler için doğal maskelerle cildinizin kurumasını önleyerek kırışıklıkların oluşumunu geciktirebilir ve cildinize sağlıklı bir görünüm kazandırabilirsiniz.


Eklenme Tarihi: 28/05/2020 kategori: Cilt Bakımı Ekleyen: guzellik.com.tr
İletişim Bilgileri

Güzellik Merkezi
Üyelik Tarihi: 03/03/2020

Mesaj Gönder

Bloglar Ara