• Müşteri Hizmetleri
  • Üye Girişi
  • Rehberde Yerini Al - Hemen Kayıt Ol

Liposuction Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Liposuction Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Liposuction en basit anlatımıyla diyet ve egzersize karşı duyarlı olmayan (bu yollarla ortadan kaldırılamayan) yağ kütlesinin vücuttan çıkarılması işlemidir ve dünyada en sık tercih edilen kozmetik tıbbi operasyonlardan biridir. Yapılan yağ alma işleminin asıl amacı kalça, karın, bacak, sırt, boyun, yüz, kol, göğüs gibi vücut bölgelerinin yeniden şekillendirilmesidir. Bu işlem ilk bakışta kulağa mucizevi gibi görünse de istenilen sonuçların elde edilmesi için yağ aldırma operasyonuna karar verilmeden önce konu hakkında detaylı bir araştırma yapılması ve doktor tavsiyelerinin ciddi biçimde izlenmesi gerekir. İşte liposuction hakkında bilinmesi gerekenler:

1. Liposuction en iyi sonuçları sıkı ve elastik ciltlerde verir.

Genel olarak liposuction ideal vücut ağırlığının ortalama 0’a kadar üzerinde olan kişilere uygulanır. İşlemden maksimum faydanın sağlanması için kişinin sıkı, elastik bir cilde ve sağlıklı bir kas yapısına sahip olması gerekir. Sigara içmemek kişiye liposuction yapılabilmesi açısından öncelikli bir şarttır. İşlemden önce liposuctionın sonuçları hakkında gerçekçi beklentilerinizin olması uygulama sonrası memnuniyetinizi açısından çok önemlidir ve bu noktada şehir efsanelerinden ve güvenilir olmayan kaynaklardansa doktorunuzun söylediklerini göz önünde bulundurmanız gerekir.

2. Liposuctionda genellikle ultrason ve lazer teknolojilerinden faydalanılır.

Klasik liposuction uygulaması vücutta birden fazla küçük kesiğin açılmasını gerektirir. Doktorunuz yağ kütlelerini vücudunuzdan yerinden oynatmak için pompalı bir tüp mekanizması kullanır ve yerlerinden ayrılan yağ kütleleri vakumlu bir cihaz tarafından emilir. Modern liposuction uygulaması da küçük kesikler ve tıbbi vakumlama işlemi içermekle birlikte yağların hareket ettirilmesi için ultrason titreşimlerinden ya da lazerle iletilen ısı enerjisinden faydalanılır.

3. Liposuction bir kilo verme yöntemi değildir.

Liposuction vücudun belli bir bölgesinin görünümünü iyileştirmeyi hedef alan kozmetik bir prosedürdür. Bir kilo verme yöntemi olmadığından liposuction sonrası düzenli olarak kilo kaybetmeyi ya da kilo almamayı (sağlıklı beslenmediğiniz taktirde) beklememeniz gerekir. Liposuctionun sonuçlarının kalıcı olması için yeme-içme ve egzersizinize özen göstermeniz şarttır. Bunun yanı sıra yağlarınızın alınması selülitlerinizi de ortadan kaldırmaz. Eğer selülit tedavisi yaptırmak istiyorsanız bu amaca yönelik prosedürler konusunda doktorunuza danışabilirsiniz.


Liposuction

 4. Her tıbbi operasyon gibi liposuctionın da riskleri vardır.


Yetkin bir doktor tarafından uygulanan liposuctionın riskleri son derece düşük olmasına rağmen mevcuttur. Bunların arasında yara izleri, uygulama yapılan bölgede cilt renginin değişmesi, ciltte çukurlar oluşması ve cilt sarkması vardır. Eğer liposuction yaptırmak istiyorsanız mutlaka mesleğinde tecrübeli bir plastik cerrah, genel cerrah ya da dermatologla görüşmelisiniz.

5. Liposuction sonrasında vücudunuzda bir süre acı hissi ve morarmalar deneyimleyebilirsiniz.

Liposuction uygulaması sırasında genel ya da lokal anestezi altında olursunuz. Pek çok doktor genelde bunun dışında uygulama yapılacak bölgeye de enjeksiyon yoluyla bölgesel bir anestezik madde uygular. Ameliyat sonrasında anesteziklerin etkilerini kaybetmeleriyle yağ alınan bölgede acı hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu acı hissi doktorunuzun tavsiye ettiği bir ağrı kesiciyle azaltılabilir ve genelde birkaç gün içinde ortadan kalkar.


liposuction 

 
6. Uygulamadan sonraki birkaç hafta boyunca fiziksel aktivitelerinizi kısıtlamanız gerekebilir.

Genelde liposuction sonrası günlük aktivitelere ve iş ortamına birkaç gün içinde dönülebilir, ancak yine de ilk birkaç hafta boyunca yorucu fiziksel aktivitelerden, ağır cisimler kaldırmaktan ve yoğun egzersizden kaçınmak gerekir. Liposuctionın yan etkileri arasında en geç iyileşenler şişliklerdir. Operasyondan sonraki birkaç hafta boyunca uygulama bölgesinde şişlikler oluştuğuna şahit olabilirsiniz. Bu şişlikler tamamen indiğinde liposuctionın etkileri tamamıyla görünür hale gelir.

7. Liposuctionın alternatifleri vardır.

Vücut şekillendirme ve yağ yakma amacıyla kullanılan radyo dalgaları, lazer tedavisi, ultrason, soğuk terapisi gibi tıbbi olmayan, ameliyatsız uygulamalar mevcuttur. Bu uygulamalar kimilerine yeterli gelse de özellikle fazlalık yağ kütlesinin büyük olduğu durumlarda liposuction kadar etkili olmazlar. Sizin durumunuzda hangi yöntemin kullanılmasının daha uygun olacağını öğrenmek için mutlaka doktorunuza danışın.

Liposuction yapan estetik uzmanlarımız hakkında bilgi almak için sitemizde arama yapabilirsiniz.


Eklenme Tarihi: 17/03/2020 kategori: Estetik Ekleyen: Güzellik Rehberi
Telefon Numarasını Gör
İletişim Bilgileri

Güzellik Sitesi
Üyelik Tarihi: 28/09/2018

Mesaj Gönder

Bloglar Ara