Güzellik Rehber'ine Kayıtlarımız Başlamıştır. Ücretsiz Kaydol »
  • Müşteri Hizmetleri
  • Üye Girişi
  • Rehberde Yerini Al - Hemen Kayıt Ol
Eklenme Tarihi: 24/02/2021 kategori: Cilt Bakımı Ekleyen: Cilt Bakımı

Menopozda Cilt Nasıl Değişir? Neler Yapmalı?


Menopozda Cilt Nasıl Değişir? Neler Yapmalı?

Menopozda Cilt Nasıl Değişir? Neler Yapmalı?

Menopoz dönemine giren kadınların birçoğu çeşitli sıkıntılar ile karşılaşmaktadır. Bu sıkıntıların başında ise cilt problemleri gelmektedir. Peki, menopoz nedir? Menopozda cilt nasıl değişir? Menopoz döneminde cildi korumak için neler yapılmalıdır?

Menopoz Nedir?

Menopoz, kelime anlamı olarak, kadınlarda doğurganlık döneminin sona ermesi anlamına gelmektedir. Menopoz, bebeklik, ergenlik ve yetişkinlik gibi bir dönemdir. Bu dönemde yumurta üretimi azalır ve östrojen üretimi de yavaş yavaş azalarak sona erer. Bunlara bağımlı olarak adet döngüsü kesilir ve üreme yeteneği de kaybolur. Menopoz yaşı dünya genelinde 45-50 arası dönemdir. Araştırmalar sonucunda Türkiye’de bu yaş aralığının genellikle 46-48 arası olduğu görülmüştür.guzellik.com.tr

Menopozun Cilde Etkileri Nelerdir?

Menopozda cilt değişimi östrojen hormonuna bağlı olarak gerçekleşmektedir. Östrojen hormonu, vücuttaki su dengesinin korunmasını ve protein sentezlenmesini sağlamaktadır. Menopoz döneminde de östrojen hormonunun azaldığını söylemiştik. Bu hormon azaldıkça cildin ihtiyaç duyduğu enzimler de azalmaya başlamaktadır. Bunun sonucunda ise menopoz döneminde kadınların yaşadığı en büyük cilt sıkıntılarından olan kuruluk başlıyor. Ciltte incelmeler başlıyor ve bu da kırışıklıklara yol açıyor. Menopoz döneminde ciltte çeşitli lekeler oluşabilir ve  bu lekelerin büyüklükleri kişiden kişiye göre değişmektedir. 

Menopozda Cildi Korumak İçin Neler Yapılmalı?

Menopozda cildi korumak istiyorsanız yapmanız gereken en önemli şey kendi sağlığınızı korumaktır. Spor yapın ve sağlıklı beslenmeye gayret edin. Zararlı alışkanlıklarınızdan kurtulmaya çalışın ve bu dönemde bol bol sıvı tüketin. Bunların dışında cilt sağlığınızı korumak için nemlendirici ve besleyici kremler kullanabilirsiniz. Bu kremler cilt bariyerlerinizin güçlü kalmasını sağlayarak cildiniz esnekliğini korumasını sağlar. Cildinizin esnekliğini koruması demek, kırışıklıkların azalması anlamına gelmektedir. Menopoz döneminde özellikle güneş ışınlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Güneş ışınlarının tüm zararları cildinizde kendini gösterebilir. Menopoz döneminde fazla güneşe maruz kalmanız halinde menopoz sonrasında yüz, göğüs, el ve sırtınızda güneş lekeleri oluşabilir. Bu lekelerin bazıları deri kanserine dönüşebilir. 

Özellikle akıllı yağlar, güneş koruyucuları ve çeşitli nemlendiricileri yanınızdan eksik etmeyin. Gün içinde bol bol sıvı tüketin. Menopozdan cilt açısından en az hasarla çıkmaya çalışın.

0 Yorum

Bir Yorum Yaz


Mesaj Gönder İletişim Bilgileri

Bloglar Ara