Güzellik Rehber'ine Kayıtlarımız Başlamıştır. Ücretsiz Kaydol »
 • Müşteri Hizmetleri
 • Üye Girişi
 • Rehberde Yerini Al - Hemen Kayıt Ol
Eklenme Tarihi: 31/05/2020 kategori: Sağlık Ekleyen: Güzellik Rehberi

Metabolizma Hızlandırma


Metabolizma Hızlandırma

Metabolizmayı Hızlandırma Yöntemleri

Çoğu insan metabolizma yavaşlığından dolayı yakınır. Bu bazen yaşam şartlarıyla kimi zamanda kalıtsallıkla ilgilidir. Her iki durumda da doğal yöntemlerin tercih edilmesi önerilir.

 Aynı yaştaki ve aynı ölçülere sahip kişilerin metabolizma hızı farklı olabiliyor. Başta da ifade ettiğim gibi buna etki eden birçok faktör bulunmaktadır.

 • Akla gelen ilk yöntemlerden biri yaşam tarzı değişikliğidir. Her konuda olduğu gibi sağlık konularında elimizden geldiğince doğal yöntemleri tercih etmeliyiz.

Öncelikle yaşın da metabolizma üzerinde büyük etkileri vardır. Yaş ilerledikçe kişilerin metabolizma hızı yavaşlamaktadır. Bunun nedeni ise vücuttaki kas ve yağ oranlarıdır.

 • Kaslı insanların vücudu daha çok su gereksinimi duyar. Yaşlanma ile birlikte yağ dokusu arttığı ve kas doku kütlesi azaldığından metabolizma ciddi anlamada yavaşlar.

Peki bu ne demek oluyor? Eğer metabolizmamızı hızlandırmak istiyorsak vücudumuzdaki kas oranını arttırmalıyız. Bunu da ancak ve ancak düzenli egzersizlerle sağlayabiliriz.

Büyüme döneminde de metabolizma hızlıdır. Bunun nedeni ise büyüme döneminde yeni hücre yapımı ve doku sentezi nedeniyle ekstra enerji harcanır. Yani çocukların besin tüketiminde bunu göz önüne alarak bir beslenme programı çizmeliyiz.

Çocuklarda ve gençlerde büyüme döneminde metabolizma hızlıdır. Bu süreç 19 yaşına kadar devam eder. Aynı zamanda büyüme hormonu metabolizmayı uyarır. Ve bu duruö metabolizmayı -20 oranında artmaktadır.

Cinsiyetin de metabolizma üzerinde büyük etkileri vardır. Kadınlar erkeklere göre daha yüksek yağ dokusuna sahip olmaları nedeniyle metabolik hızları aynı boy ve kilodaki bir erkekten %5-10 daha düşüktür.

Yağ kütlesi kadınlarda 3 iken erkeklerde ! kadardır. Kısacası erkeklerin metabolizması kadınlara göre kadar daha hızlıdır.

Diğer bir yandan gebelik durumlarında da metabolizma normal bireylere göre -25 daha hızlıdır. Gebe bir insan normal bir insana göre 300 kkal kadar fazla alması gerekir. Bunun nedeni ise uterus ve plesenta oluşumu, fetal büyüme ve annenin kardiyak fonksiyonunun artmasıdır. 

Emziklik (laktasyon) dönemlerinde de kadınların metabolizması hızlanır. Günlük 1000 kkal kadar fazla almaları gerekir. Bunun nedeni vücudun süt yapım sürecinde enerji harcamasıdır.

Ateş ve hastalık durumları da metabolizmayı hızlandıran durumlardan biridir. Vücut ısısının her 1 derece yükselmesinde metabolizma artar. Kanserli hastalarda da metabolizma hızlıdır. Bunun nedeni vücudun kanserli hücreleri yok etmek için harcadığı enerjiden kaynaklanmaktadır. Deri yanıklarında da metabolizma hızı artar.

İlaçların da metabolizma üzerinde etkileri vardır. 

Kafein metabolizmayı hızlandıran ve en bilinen şeylerden biridir. Aynı zamanda nikotinin metabolizma üzerinde hızlandırıcı etkileri vardır.

Uyku durumlarında da metabolizmamız oldukça yavaşlar bu nedenle metabolizmamızın hızlanmasını istiyorsak. Uyku saatlerimize dikkat etmeli ve yeterince uyumalıyız.

Açlık durumlarında da metabolizmamız kadar azalır. Bu nedenle gün içinde az ve sık sık besin tüketmek metabolizmamızı ciddi şekilde etkiler. 

Soğuk havalarda da metabolizmamız hızlanır. Vücudumuz ısınını dengede tutmak için ciddi bir efor sarf eder bunun sonucunda metabolizmamız hızlanır.

Peki bu konuda uygulayabileceğimiz en etkili yöntemler nelerdir?

 • Egzersizin metabolizmayı hızlandırma konusundaki etkilerinden bahsettik. Bu nedenle gün içerisinde mutlaka 30 dakika dahi olsa egzersiz yapılmalıdır.
 • Aynı zamanda gün içerisinde kahve tüketimi de metabolizmayı oranında hızlandırır. Gün içerisinde mutlaka 1 fincan kahve tüketilmelidir.
 • Gün içerisinde 8-9 saat arasında yeterli alınan uyku da metabolizma üzerinde büyük etkiler bırakacağından kişilerin düzenli uyumaları da şarttır.
 • Az ve sık beslenmek vücudu sürekli çalışır durumda tutacağından metabolizma üzerinde hızlandırıcı etkisi vardır bu sebeple gün içerisinde uzun süre aç kalmak tavsiye edilmez.

0 Yorum

Bir Yorum Yaz


Mesaj Gönder
Telefon Numarasını Gör
İletişim Bilgileri

Bloglar Ara