• Müşteri Hizmetleri
  • Üye Girişi
  • Rehberde Yerini Al - Hemen Kayıt Ol

Obezite Ameliyatı: Teşhis ve Hekim Hatası Ölüme Sebep Olabiliyor


Obezite Ameliyatı: Teşhis ve Hekim Hatası Ölüme Sebep Olabiliyor

Geçtiğimiz günlerde haberlere konu olan bir Adli Tıp raporu obezite ameliyatları ile ilgili ürkütücü bir gerçeği ortaya çıkardı. Son 2 yılda yapılan ve kilo vermeyi umut eden insanların ölümüyle sonuçlanan 34 obezite ameliyatı üzerinde yapılan araştırmalar bu operasyonlarda teşhis ve hekim hatası olduğunu kesin bir şekilde ortaya koyuyor.

Ölümlü obezite ameliyatları üzerinde yapılan incelemelere göre Adli Tıp 7. İhtisas Kurulunun incelediği 12 vakanın yüzde 42'sinde, Adli Tıp 8. İhtisas Kurulu tarafından incelenen 22 vakanın ise yüzde 77'sinde doktor hatası bulunuyor. 

8. İhtisas Kurulunun incelediği 22 vakanın 12'si özel hastanelerde gerçekleşmiş. Kamu hastanelerinde gerçekleşen 10 vakada da yüzde 60 oranında tıbbi uygulama hatası olduğu görülüyor.

Sadece obezite cerrahisi üzerinde inceleme yapan kurulların raporları ameliyata karar verilmesine yol açan önemli kriterlerden biri olan 40 beden kitle endeksinin her zaman dikkate alınmadığını, hatta bazı operasyonlardan önce beden kitle endeksine hiç bakılmadığını ortaya koyuyor.

Raporlar obezite ameliyatı olmadan önce detaylı bir araştırma yapmak ve çok iyi düşünmek gerektiğini gösteriyor. Adli Tıp raporuna göre bazı operasyonlar merdiven altı işletmelerde gerçekleştiriliyor, hatta bazıları YouTube videolarına bakılarak yapılıyor.
Eklenme Tarihi: 26/06/2020 kategori: Sağlık Ekleyen: binkelam.com
İletişim Bilgileri

Güzellik Sitesi
Üyelik Tarihi: 02/03/2020

Mesaj Gönder

Bloglar Ara