Güzellik Rehber'ine Kayıtlarımız Başlamıştır. Ücretsiz Kaydol »
  • Müşteri Hizmetleri
  • Üye Girişi
  • Rehberde Yerini Al - Hemen Kayıt Ol
Eklenme Tarihi: 31/05/2020 kategori: Sağlık Ekleyen: guzellik.com.tr

Panik Atak Sporu Nasıl Etkiler?


Panik Atak Sporu Nasıl Etkiler?

Panik Atak Sporu Nasıl Etkiler?

Panik atak, psikolojik hastalıklar arasında en fazla rastlanan ve çağın hastalığı olarak görülen önemli bir sağlık sorunudur. Bu hastalığın meydana gelmesi, stres ve yorgunlukla doğrudan ilişkilidir. Çevrenizde olup bitenleri gereğinden fazla takmak ya da sorunlarınızı içinden çıkamayacakmış gibi derinden yaşamak, panik atak hastalığına yakalanmanızın en temel nedenleri arasında yer alır.

Panik atak, ne yazık ki son zamanlarda en fazla rastlanan sağlık sorunlarının başında gelmektedir. 

Bu hastalığa yakalanan bireyler bir daha iyileşemeyeceklerini, hayata bir daha tutunamayacaklarını ve asla mutlu olamayacaklarını düşünürler. Yoğun kalp çarpıntısı ve nefes alma zorluğu da bu düşünceleri daha fazla tetikler. Panik atak hastaları, sanki her an çıldıracakmış gibi olurlar; fakat böyle bir şey asla gerçekleşmez. Bunun nedeni, panik atağın fiziksel bir rahatsızlıktan ziyade psikolojik bir sağlık sorunu olmasından kaynaklanır. guzellik.com.tr olarak önerimiz yani siz içinizde farklı duygular yaşarken fiziksel işlevlerinizde herhangi bir değişim yaşanmaz.

Bu hastalığa yakalanan bireylerin hayatlarına yeni bir yön vermeleri ve temiz bir sayfa açmaları gerekmektedir. Bu bağlamda sporun büyük etkisi olacaktır. Zaten psikiyatr uzmanları ve psikologlar da genelde hastalarına bu tür telkinlerde bulunurlar. Spor ve fitness, panik atak hastaları için en etkin ve en doğal tedavi yöntemlerinden biri olacaktır. Spor yaptığınızda deşarj olur ve mental açıdan rahatlarsınız, bunun yanı sıra psikolojik sorunlarınızdan da bir nebze olsun uzaklaşmış olursunuz. Elbette doktorunuzun verdiği tedaviyi de uygulamaya devam etmelisiniz. Yani spor yapıyor olmanız, ilaç kullanımına engel değildir. Aksine kullandığınız ilaçların yan etkilerini yok etmek sporun ve fitnessin en önemli görevlerinden biridir.

Panik atak için doktorlar tarafından yazılan ilaçlar, genelde bireyin uyku halinde olmasına ya da kendini sürekli olarak yorgun hissetmesine neden olur. Bu etkilerden kurtulmak, spor ve fitness ile mümkün hale gelmektedir. Dolayısıyla ilaç tedavisine başladıktan sonra vakit kaybetmeden kaliteli bir fitness salonuna yazılmalı ya da bu işi kendi başınıza yapmaya çalışmalısınız. Panik atak hastalarının bu işi sosyal ortamda gerçekleştirmeleri çok daha iyi sonuçlar verecektir. Böylece sosyalleşmenin faydalarını görebilir, iyileştiğinizi bizzat kendi gözlerinizle görmeye başlayabilirsiniz.

Fitness ve diğer spor türleri, birçok panik atak hastasının iyileşme süresince önemli bir etkiye sahip olmuştur. 

Yapılan araştırmalara göre fitness ile ya da diğer spor dallarıyla uğraşan panik atak hastalarının iyileşme süreci hızlanmaktadır. Ayrıca spor ve fitness sayesinde kendinizi daima mutlu hisseder, yaşama dört elle sarılırsınız. Spora başladıktan ve vücudunuzdaki değişimleri kendi gözlerinizle gördükten sonra bunun ne anlama geldiğini siz de çok iyi bir şekilde anlayacaksınız.

Panik atak ve fitness, birbiriyle uyumlu iki özel kavramdır. 

Fitness sayesinde daha iyi bir fiziğe sahip olabilir, vücudunuzdaki değişimleri kolaylıkla fark edebilirsiniz. Bu gelişmeler, psikolojik olarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Ayrıca fitness salonlarında ya da diğer sosyal spor alanlarında yeni insanlarla tanışabilir, böylelikle sosyal yaşantınızı zenginleştirebilirsiniz. Bu da panik atak tedavisi sürecinde size büyük fayda sağlayacaktır. Muhtemelen bu söylenenleri yerine getirdiğinizde bu hastalığın aslında hayatınızı daha anlamlı kıldığını anlayacak ve panik atak ile yaşamaya alışmanız gerektiğini öğreneceksiniz. Bu durum, iyileşme sürecinin ciddi anlamda hızlanmasına olanak sağlayacaktır. Bu söylediklerimiz, panik hastalarının yanı sıra anksiyete bozukluğu olan ya da benzer rahatsızlıklara sahip olan bireyler için de geçerlidir.

0 Yorum

Bir Yorum Yaz


Mesaj Gönder İletişim Bilgileri

Bloglar Ara