• Müşteri Hizmetleri
  • Üye Girişi
  • Rehberde Yerini Al - Hemen Kayıt Ol
Eklenme Tarihi: 31/05/2020 kategori: Diyet Ekleyen: guzellik.com.tr

Psikolojinizin Etkisiyle Diyet Bozmak ve Yaşananlar


Psikolojinizin Etkisiyle Diyet Bozmak ve Yaşananlar

Psikolojinizin Etkisiyle Diyet Bozmak ve Yaşananlar

Bizler, yani insanlar, yeryüzünün en hassas ve en duygusal canlılarıyız; bu nedenle yaptığımız birçok işe duygularımızı karıştırmaktan geri kalmıyoruz. Duygusal canlılar olmamız, hayatımıza farklı açılardan yön vermemize olanak tanıyor. Bu özelliğimizi hemen her alanda gösteriyoruz. Bu alanlardan birisi de beslenme ve diyet olarak göze çarpıyor. Formda kalmak ya da zayıflamak için yaptığımız diyetlere ne yazık ki duygularımızı da karıştırıyoruz. Hâlbuki diyet yapmak, tamamen mantığa dayalı bir etkinliktir. guzellik.com.tr olarak önerimiz yaptığınız diyetten maksimum verimi almak istiyorsanız bu işe duygularınızı karıştırmamalı ve disiplinli olmalısınız. Disiplin, bir diyetten en iyi verimi alabilmek adına son derece önemlidir.

Diyet yaparken işe duygusallığımızı karıştırmamız, ne yazık ki olumsuz sonuç almamıza neden oluyor. 

Konuya yeni bir yön vermek adına diyet bozmanın psikolojik etkilerini göz önüne almaya çalışalım. Hayatınızı yeni bir düzene sokmak, daha güzel bir görünüme sahip olmak ve başkaları tarafından takdir görmek için zorlu diyetlere kalkışıyorsunuz. Zayıflamak için aç kalmanızı söyleyen diyetlere asla inanmayınız; çünkü insan bedeni aç kalarak zayıflamaz, zayıflayamaz. Diyet, ancak beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmenize vesile olduğunda ve her öğünde yemeniz gerekenleri listelediğinde verimli olabilir.

Diyet yaparken en sık karşılaştığımız psikolojik sorunlar diyeti bozmak zorunda kaldığımız durumlarda meydana gelir. 

Yeryüzünde affı olmayan diyet yoktur. Öncelikle bunu bilmeli ve bu düşünceye tamamen inanmalısınız. Hangi diyeti yaparsanız yapın mutlaka arada bir kaçamak yapmak zorunda kalırsınız. Ne kadar disiplinli olursanız olun kültürel niteliklerimize zayıf düşersiniz. Etrafınızda bir şeyler yemeniz için ısrar eden, hatta kabul etmediğinizde küsen arkadaşlarınız, dostlarınız ve komşularınız olduğu sürece hiçbir diyeti tam anlamıyla yerine getiremezsiniz. Peki, bu kötü bir durum mu? Elbette değil, bu durum tamamen toplumsal yaşantımızı gözler önüne seriyor. Diyet hazırlamak, gerçekten çok hummalı bir iştir, bu nedenle hazırlanan diyetin her açıdan düşünülmesi gerekir. Diyet yaparken özellikle bizim kültürümüze göre tasarlanan diyetleri yapmaya özen gösterin. Bu diyetler, arada bir yapacağınız kaçamakları da göz önüne alacaktır. Yani arada bir diyet bozmanın kimseye bir zararı olmaz. Diyetinizi bozduğunuz zaman psikolojik olarak zayıf düşmenize ya da diyete son verip, başlamak için bir dahaki haftayı beklemenize gerek yok.

Olaya biraz da bilimsel açıdan yaklaşalım. 

Her gün aynı tarzda besinler tüketmek, metabolizmanın bir süre sonra bu besinlere karşı bağışıklık kazanmasına neden olacaktır. Bu da zayıflamak isteyenler için son derece olumsuz bir durumdur; bu nedenle arada bir diyet bozmakta yarar olacaktır. Böylece diyetinizden daha iyi verim alabilirsiniz. Evet, yanlış duymadınız arada bir diyetinizi bozarak kendinizi psikolojik anlamda daha güçlü hale getirebilir ve diyetinizden daha iyi verim alabilirsiniz. Küçük kaçamaklar, diyeti daha etkin hale getirmektedir; fakat bunun da belli bir zaman dilimi söz konusudur. Yani diyete başladığınız ilk gün kaçamak yapmanın size faydası değil, tam aksine zararı olacaktır. Diyetinizi uygulamaya başladıktan 1-2 hafta sonra küçük kaçamaklar yapabilirsiniz. Zaten doğru diyet programı, bu tür küçük kaçamaklara izin verecektir. Yine de bunu sık sık tekrarlamamanızı tavsiye ederiz. Haftada 1 gün kaçamak yapmanın hiç kimseye ve hiçbir diyete zararı olmaz. Zayıflamak ve formda kalmak için bu altın değerindeki bilgilere her zaman ihtiyacınız olacaktır.

0 Yorum

Bir Yorum Yaz


İletişim Bilgileri

Güzellik
Üyelik Tarihi: 03/03/2020

Mesaj Gönder

Bloglar Ara