• Müşteri Hizmetleri
  • Üye Girişi
  • Rehberde Yerini Al - Hemen Kayıt Ol

Sık El Yıkama Sonucu Oluşan Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?


Sık El Yıkama Sonucu Oluşan Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Sık El Yıkama Sonucu Oluşan Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Bulaşıcı hastalıkların gündemimizi belirlediği bugünlerde sık sıkı ellerimizi yıkamak değişmez bir ihtiyaç haline gelmiştir. Sadece su ile yapılan temizlik gözle görülür kirleri yok eder ancak mikroskobik canlıların ellerimizden uzaklaştırması konusunda yetersiz kalır. Bu yüzden ellerimizi bol su ve sabun kullanarak yıkamalıyız. Ellerimizin bol su ve kimyasal maddeye maruz kalması sonucu olarak kuruluk ve çatlaklar meydana gelebilir. Su ve sabunun alternatifi olarak anti bakteriyel sıvılar kullandığımda da ayrı kuruluk ve çatlakların oluşması mümkündür.

Neler Cilt Kuruluğuna Sebep Olur?

İnsan vücudu kendine ait hücre ve genlerin yanı sıra çok sayıda bakteri bulundurur. Hatta bakteri sayısı vücudun kendine ait hücre ve gen sayısında çok çok fazladır. Bu bakterilerin %80’i yararlıyken %20’si zararlı bakterilerdir. El temizleyici jel ve sabunlar zararlı bakterileri öldürmekle kalmayıp yararlı bakterileri de öldürmektedir. Bu da cildimizde bulunan bakteri çeşitliliğini bozar. guzellik.com.tr

Cilt kuruluğunun sebeplerinden biri bu bakteri çeşitliliğinin bozulmasıdır. Cilt gün içerisinde sık sık sabun ve temizleme jeli gibi kimyasallara ve su maruz kalınca nem dengesi bozulur. Bozulan nem dengesi sonucu ciltte kuruluk oluşur. Su ve kimyasal maddelere maruz kalınca nem seviyesi düştüğü gibi başka faktörler de nem dengesini bozabilir. Sert hava koşulları, rüzgar, yağmur nem dengesini etkiler. Ayrıca cildimiz hava ile doğrudan temas halinde olduğu için klima da cildimizin kurumasına sebep olabilmektedir. Tüm bunlarla birlikte nem oranı düşüklüğü genetikte olabilmektedir.

Cildi Nemlendirmek

Cilt kuruluğu ve çatlakların önüne geçebilecek en etkili yol cildimizi sık sık nemlendirmektir. Özellikle ellerimizi sürekli yıkadığımız şu günlerde yıkama işlemini gerçekleştirdikten sonra cildimize uygun nemlendiriciler ile cildimizi nemlendirmek büyük önem taşımaktadır. Cildimizi nemlendirmek kadar uygun nemlendirici seçmemizde önemlidir. Özellikle kuru ve hassas cildiniz var ise bakım ürünü alırken mutlaka cildinize uygun olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Nemlendirici krem seçerken çilinizin sahip olduğu nemi koruyacak, cilt mikrobiyomunu dengeleyen ve cilt bariyerini korumaya yardımcı olması için seramid içeren nemlendiriciler tercih edilmesi şiddetle tavsiye edilir.

İletişim Bilgileri

Güzellik Merkezi
Üyelik Tarihi: 03/03/2020

Mesaj Gönder

Bloglar Ara