• Müşteri Hizmetleri
  • Üye Girişi
  • Rehberde Yerini Al - Hemen Kayıt Ol

Sivilce Problemi Yaşayanlar İçin Pratik Çözümler


Sivilce Problemi Yaşayanlar İçin Pratik Çözümler

Sivilce Problemi Yaşayanlar İçin Pratik Çözümler

Ergenlik dönemlerinde başlayarak hemen hemen her insanın yaşadığı en sık karşılaşılan cilt problemlerinden biri olan sivilce, cilt derisinde bulunan gözeneklerin tıkanması sonucu oluşan bir sağlık sorunudur. Sivilceli bir cilde sahip insanlar fiziksel olarak bu görüntüden rahatsız olduğu için özgüven problemi yaşarlar. Üstelik güzellik dışında zaman zaman ağrılara da neden olan bu problem birçok sebebe dayanır.

Ciltte sivilce oluşmasının başlıca sebepleri arasında hormonsal etmenler, genetik yatkınlık, stres ve aşırı ya da yanlış kozmetik ürünü kullanımları yer alır. Tüm bu sebepleri bilmek kadar bu problemleri çözmenin de önemli olduğunu farkındayız. Bu nedenle sivilceler ile savaşınızda size yardımcı olabilecek pratik çözümleri bir araya getirdik.

Sivilceleri sıkmak doğru bir yöntem mi?

Ciltte yer alan bakteriler çoğu zaman iltihaplanmalara yol açarak gözenekleri tıkar ve bunun sonucunda ciltte sivilceler meydana gelir. Bazen dönemsel bazen ise kalıcı olan bu sivilceler için herkesin yaptığı ortak bir hata bulunmakta; sivilceyi sıkmak! İnsanlar, ciltte görünen iltihabı sıkarak dışarı akıttıklarında sivilcenin yok olacağı yanılgısına kapılırlar. Halbuki bu enfeksiyonun bizim deri üzerinde gördüğümüzden çok daha fazlası deri altında bulunmaktadır. El ile müdahale edilen sivilcelerin deri altındaki iltihabı yayılır ve çoğu zaman başka sivilce oluşumlarına yol açar. Bu sebeple iyileşme süreci uzar. Ayrıca sıkma yöntemi ile patlatılan sivilceler o bölgede izlere de sebep olarak ciltte kalıcı hasarlar oluşturabilir. Bu nedenle sivilceleri sıkmak hiç de doğru bir yöntem değildir.

Sivilceler için doğru tedavi yöntemi nedir?

Sivilceler bazen beslenme düzeninizdeki bozukluklar, dönemsel hormon değişiklikleri ya da stres kaynaklı olabilir. Bu tür sivilce oluşumları çoğunlukla geçicidir. Fakat aylar hatta yıllardır uğraştığınız ve sürekli tekrar eden bir sivilce sorununuz varsa bunun için bir cilt uzmanınıza görünmenizin vakti gelmiş demektir. 

Cilt uzmanları genellikle sivilce ile savaşlarda reinoid içerikli ilaçların kullanılmasını önerir. Bu ilaçlar krem şeklinde cilde dışarıdan uygulanabildiği gibi hap formlarında da vücuda alınabilir. Bunun dışında anti bakteriyel özellikli kremler de enfeksiyon temelli sivilcelerde oldukça etkilidir. Bir uzman yardımı ile yalnızca mevcut sivilceleri geçirmeye yönelik değil, cilt analizine bağlı olarak doğru temizlik ve bakım ürünlerini de öğrenebilir böylece sivilce sorununuzdan kalıcı olarak kurtulabilirsiniz.

sivilce kremi

 Sivilcelere yönelik evde uygulanabilecek pratik yöntemler

Eğer sürekli olmayan dönemsel bir sivilce problemi ile karşı karşıyaysanız her evde bulunan birkaç malzeme yardımı ile bu sorunun üstesinden gelmeniz oldukça kolay. Örneğin evde bulunan bir adet aspirini çok az limon kolonyası yardımı ile ezerek sivilcenin üzerine uygulayabilirsiniz. Asit yardımı ile sivilceler kuruyacaktır. Bir diğer asit kaynağı olan limonu da guzellik.com.tr olarak önerimiz hem sivilce hem de leke giderici olarak kullanabilirsiniz. Her evde bulunan ve sivilceyle mücadelede oldukça etkili olan bir diğer ürün de karbonatlardır. Evde bulunan karbonatı uygun miktarda limon ya da sirke suyu ile karıştırarak sivilcelerin üzerine uygulayabilirsiniz. Ayrıca elma sirkesi de deri altındaki iltihabı yok etme gücüne sahiptir. Cildinizi her gün düzenli olarak elma sirkesi ile temizleyerek devamlı bir sonuç elde edebilirsiniz.

Doğru beslenme düzeni ile sivilceleri yok etmenin yolları

Sivilceler için kozmetik ürünler ya da ilaçlar kullanabileceğiniz gibi beslenme düzeninizi düzelterek de onlarla savaşmanız mümkün. Sivilce oluşumunu engelleyen temel besinleri öğünlerinize dahil ederek bunu yapmak oldukça kolay. Örneğin yoğurt gibi her öğüne dahil edebileceğiniz besinler, içeriklerinde yer alan lakdobasil ile birlikte cilt sağlığınıza olumlu katkıda bulunur. Aynı zamanda doğal bir antibiyotik özelliği taşıyan sarımsak kullanımı da vücuttaki enfeksiyonlarla savaşır ve böylece sivilce oluşumunu engeller. Tüm bunlara ek olarak gün içerisinde tüketeceğiniz en az 2 litre su ile de cildinizdeki olumlu değişimi gözlemlemeniz mümkün.

sarımsak yiyen kız

 


Eklenme Tarihi: 18/05/2020 kategori: Cilt Bakımı Ekleyen: Güzellik Rehberi
Telefon Numarasını Gör
İletişim Bilgileri

Güzellik Sitesi
Üyelik Tarihi: 28/09/2018

Mesaj Gönder

Bloglar Ara