• Müşteri Hizmetleri
  • Üye Girişi
  • Rehberde Yerini Al - Hemen Kayıt Ol
Eklenme Tarihi: 17/10/2020 kategori: Güzellik Ekleyen: Güzellik

Sonbahar için güzellik tüyoları


Sonbahar için güzellik tüyoları

Yaz giderek uzaklaşırken nasıl ki gardıroplarımızı değiştiriyor, serin havalara uygun kıyafetleri yazlıklarla değiştiriyorsak, cilt bakım rutinimizi de güncellememiz gerekiyor. Bunu ne şekilde yapacağınızı bilmek istiyorsanız sonbahar için güzellik tüyoları konulu yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Nemlendirici Özellikli Cilt Temizleyicisi Kullanın

Hava sıcaklığı düşerken nem seviyesi de düşer ve cilt, çevresindeki kuru hava yüzünden nemini kaybetmeye başlar. Günlük temizleyicinizi daha fazla nemlendirici içeren bir tanesiyle değiştirerek nem kaybının üstesinden gelebilirsiniz. Cildinizi kuru veya gergin hissettirmeden temizleyecek bir ürün arayın.

Vücut Losyonu Kullanın

Yaz bitip de havadaki nem oranı azalmaya başladığında teninizde kuruluk ve kaşıntı hissedebilirsiniz. Bunu durdurmanın en iyi yolu vücudunuza tepeden tırnağa nem desteği vermektir. Nemlendirici vücut losyonları hem cilt üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturur, hem de cildin dış katmanına nem çekilmesini kolaylaştırır.

Losyon sürmek için en iyi zaman duş veya banyodan hemen sonrasıdır. Vücudunuz yeni temizlenmiş ve hala hafif nemliyken vücut losyonu daha etkili olur.

Duş Jelinizi Değiştirin

Meyveli duş jelleri yaz ayları için iyidir, ferahlatıcı bir his verirler. Sonbahar – kış sezonunda ise nemlendirici özelliği daha yüksek olan kremsi jelleri kullanmak gerekir.

Cildiniz Çok Hassas İse Elastin, Kolajen veya Aloe Vera ile Nemlendirin

Hassas bir cildi ya da egzama, sedef hastalığı gibi sorunları olan kişiler mevsim geçişleri sırasında birkaç gün, bazen de haftalar boyunca süren bir yanma hissine maruz kalabilirler. Bu durumda yapılabilecek en iyi şey kişinin cildini nemlendirmesi ve uçucu yağlar, kremler ve serumlarla kaplamasıdır. Cildi elastin ve kolajenle beslemenin iyileşme sürecinin kısa sürmesine faydası olur. Soğuk sıkım aloe vera yağı da kuruyup pul pul dökülen ciltler üzerinde etkilidir.

Ellerinizi Yeni Bir El Kremiyle Şımartın

Sonbahar için güzellik tüyoları listemizde sıra el bakımı yapmanın önemine geldi. Düzenli olarak iyi bir el kremi kullanmak soğuk mevsimlerde çok önemlidir. Çantanızda da mutlaka bir tane bulundurun.

Cilt Kuruluğuna Karşı Yoğun Bir Yağ Kullanın

Kuru cildinizi soğuk havalarda nemli tutmak için yoğun, kalın bir yapısı olan bitkisel yağları deneyebilirsiniz. İnsanı terleten yaz sıcaklarında yüzünüze yağ sürme fikrinden hoşlanmayabilirsiniz ama doğal yağlar sonbaharda nem ihtiyacı artan cildi beslemek için harika ürünlerdir.

 Hindistan cevizi yağı bakteri ve mantar karşıtı özellikleri de olan güçlü bir nemlendiricidir. Shea yağı da soğuğun etkisiyle kuruyan cilt üzerinde harikalar yaratabilir. Başka bir yağı da tercih edebilirsiniz tabii. Ama ürünün doğallığından ve kalitesinden emin olmalısınız.

Dudak Nemlendiricisi ve Göz Kremi Kullanın

Bu iki kozmetik cilt bakım rutininizin bir parçası olmasa da soğuk aylarda kullanmanız iyi olur. Cildimiz ani geçişleri sevmez. Hassas göz çevresine ve soğuktan, rüzgardan çatlayan dudaklara nemlendirici desteği vererek cildinizin yumuşak bir geçiş yapmasına yardımcı olabilirsiniz.

Daha Yoğun Bir Nemlendiriciye Geçin

Kış gelmeden önce cildinizde soğuğa karşı bir koruma kalkanı oluşturmalısınız. Bunun için de yaz aylarında kullanılan hafif yüz losyonlarından daha yoğun bir nemlendirici kullanmaya başlamak gerekir. Sıcak havalarda kullandığınız hafif kremi seviyorsanız onu da günde bir kere kullanın ama günlük rutininize nemlendirici etkisi daha güçlü olan bir krem de ekleyin – mesela yatmadan önce sürmek için.

Güneş Koruyucu Kullanmaya Devam Edin 

Yaz aylarında güneşten gelen UV ışınlarına daha çok maruz kalırız tabii ama aslında onlar 4 mevsim boyunca çevremizdedirler. Birçok dermatolog sonbahar ve kış aylarında da 30 faktörlü bir güneş kremi kullanılmasını tavsiye eder.

Seyahatler Sırasında Cilt Bakımını İhmal Etmeyin

Sonbahar için güzellik tüyoları listemizde sıra seyahatler sırasında dikkat etmeniz gereken noktalara geldi. Eğlenceli bir sonbahar tatiline çıkacaksanız güneş kreminizi yanınızda taşıyın; zira sıcaklık değişimleri, daha soğuk iklimler, sert sular gibi etkenler cildinizi olumsuz etkiler. Karlı bir yere seyahat edecekseniz yanınıza bolca nemlendirici alın. Seyahat boy ürünler bu gibi durumlarda çok işe yarar. Pratik cilt temizliği için yanınıza yüz temizleme mendilleri de almayı unutmayın.

Ayak Bakımı

Vücut bakımı söz konusu olduğunda ayaklar genellikle ihmal edilir. Ancak, havasız ayakkabıların içinde geçirdikleri uzun saatlerden sonra oluşan kabarcıklar ve nasırlardan kurtulmak, kurumuş cildi nemlendirmek için ayaklara özen göstermeniz gerekir. Özellikle kuru ve çatlamış topuklar çok rahatsız edici olabilir. Vazelin sürüp üstüne çorap giymiş olarak birkaç saat geçirmek son derecede etkili bir yöntemdir. Ayrıca mağazalarda farklı markaların ayaklar için üretilmiş nemlendirici ve yumuşatıcı ürünlerini bulabilirsiniz.

Eksfoliyatör ve Retinoidleri Sık Kullanmayın

Birçok dermatolog soğuk mevsimlerde retinoidler ve glikolik asit gibi güçlü içeriklerin kullanımının azaltılmasını tavsiye eder. Bunun sebebi sıcak ve nemli havaların, muhtemelen cildin yağlılığı arttığı için, bunların tahriş edici etkilerini hafifletiyor olmasıdır. Soğukta ise durum tersine dönebilir. Ciltte yaz güneşinin neden olduğu renk değişikliklerinin düzelmesi için glikolik asit içeren peeling pedleri kullanmak veya haftada bir kere bir peeling maskesi uygulamak yeterli olur.


Ekleyen:

Güzellik

İletişim Bilgileri

Güzellik
Üyelik Tarihi: 04/06/2020

Mesaj Gönder

Bloglar Ara