Güzellik Rehber'ine Kayıtlarımız Başlamıştır. Ücretsiz Kaydol »
  • Müşteri Hizmetleri
  • Üye Girişi
  • Rehberde Yerini Al - Hemen Kayıt Ol
Eklenme Tarihi: 31/05/2020 kategori: Sağlık Ekleyen: guzellik.com.tr

Spor Salonu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Spor Salonu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Spor Salonu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Spor salonu seçimi, spor yapanlar için son derece önemli bir konudur. Özellikle yaz ayları yaklaşırken insanların spor ve fitness salonlarına olan ilgisi daha da artmaktadır. Yaz telaşı başlar başlamaz fazla kilolarından kurtulmak ve formda kalmak isteyen herkes, soluğu spor ve fitness salonlarında almaktadır. guzellik.com.tr olarak önerimiz spor salonu seçiminde genelde fiziki yakınlığı ön plana almaktayız. Yani yaşadığımız çevrede bulunan spor salonlarını tercih etmek, birçoğumuzun ortak davranışıdır. Bazen birden fazla spor salonu arasında kararsız kalabilmekteyiz.

Bu hususta karar verirken birtakım detaylar üzerinden rahatça seçim yapabiliriz.

Kaliteli fitness ve spor salonlarında spor yapmak, her açıdan daha sağlıklı edinimler kazanmamızı sağlayacaktır. Kaliteli bir salonda sporumuzu daha rahat, daha verimli ve daha motive bir şekilde yapabiliriz. Şimdi fitness salonlarında olması gereken bir takım özellikleri maddeler halinde açıklamaya çalışalım. Zayıflamak, kilo vermek, kilo almak, forma girmek ya da formda kalmak için spor salonuna kayıt yaptırmayı düşündüğünüzde bu ayrıntılara göre spor salonu tercih edebilir, böylece daha sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz;

- Spor salonu seçerken ilk dikkat etmemiz gereken ayrıntı temizlik olmalıdır. Temizlik, hem sağlık; hem de motivasyon açısından önemli bir konudur. Spor salonunun temiz olması, sağlığımız açısından faydalı olurken tersi durumda bir takım hastalıklarla karşılaşabiliriz.

- Spor salonunun basık bir alanda olmaması gerekir. Ayrıca havasız ortamlara sahip spor salonlarını da tercih etmeyiniz. Spor yaparken oksijen alımı son derece önemlidir. Havasız ortamlarda sağlığınızdan olabilir, ayrıca spor yaparken tam performansla çalışamayabilirsiniz.

- Spor salonu seçerken evimize ya da işyerimize yakın yerleri ön planda tutmamız normaldir. Yine de daha iyi seçenekler varsa bunları da değerlendirmeye çalışın.

- Spor salonunda kullanılmakta olan fitness aletlerinin kalitesi ve yeniliği de önemli bir konudur. Aletler ne kadar temiz, yeni ve kaliteli olursa o kadar çok faydasını göreceğinizden emin olabilirsiniz.

- Spor salonundaki eğitmen ve spor hocalarının da seçim açısından büyük bir öneme sahip olduğunu söylememiz gerekir. Eğitmen ve spor hocası bakımından zengin spor salonları, ilk tercih etmemiz gereken salonlar olmalıdır. Aksi durumda yaptığınız hareketlerin doğruluğundan ve ne derece yarar sağlayacağından emin olamazsınız.

- Spor salonunda verilen ek hizmetler, salon seçiminde önemli bir detaydır. Pilates, zumba fitness, dans dersleri, formda kalmak için verilecek özel beslenme programları, aerobik gibi hizmetler, sağlığınız ve özel yaşantınız için daha iyi sonuç verebilir.

- Fitness yapmadan önce detaylı bir araştırma yapmak son derece önemlidir. Bireyler, belli ölçütlerin yanı sıra kayıt yapacakları salonun fiyatına göre de karar verebilirler. Fiyat konusu, spor salonu seçiminde en önemli ölçütlerden biridir. Her birey, ancak kendi bütçesine göre bir salona gidebilecektir. Aylık 50 TL olan salonlar da yıllık 10.000 TL’yi geçen salonlarda mevcuttur. Aradaki farktan spor salonu piyasasının ne kadar esnek olduğunu anlayabilirsiniz.

- Spor salonu seçiminde salondaki ortamın da etkisi büyüktür; bu yüzden kayıt yaptırmadan önce gideceğiniz salonun ortamını özenle gözden geçirmelisiniz. Arkadaşlarınızla beraber gideceğiniz bir spor salonunda spor yaparken daha çok keyif alabilirsiniz; bu yüzden grup halinde kayıt yaptırmak ya da arkadaşlarınızın gittiği bir spor salonuna gitmek daha iyi olabilir.

- Spor ve fitness salonu seçerken genelde aletlerin yer aldığı ve spor yapılan alanları göz önüne alırız. Hâlbuki en çok dikkat edilmesi gereken unsurlardan birisi de soyunma odaları ve güvenliktir. Soyunma odalarının düzenli, temiz ve güvenli olması gerekir. Salon seçiminde bunu da mutlaka dikkate alınız.

- Kayıt yaptıracağınız salonda bulunan fitness aletlerinin işlevi son derece önemlidir. Örneğin; göğüs kasınızı geliştirmek için birden fazla aletin olması, çok önemlidir. Böylece başkalarıyla aynı hareketi yaparken sıra beklemek zorunda kalmamış olur, aynı zamanda farklı aletlerin farklı etkiler göstermesinden faydalanabilirsiniz. Salonda her bölge için alet bulunması gerekir. Mesela bacak kaslarınızı çalıştırmak için bir aletin olmaması, salondaki diğer aletlerin varlığını da gereksiz kılacaktır.

- Gideceğiniz spor salonunun hangi günlerde ve hangi saatlerde açık olacağı da önemlidir. Özellikle tatil günlerinde açık olan ve saat esnekliği fazla olan salonları tercih etmek daha iyi olacaktır.

0 Yorum

Bir Yorum Yaz


Mesaj Gönder İletişim Bilgileri

Bloglar Ara