Güzellik Rehber'ine Kayıtlarımız Başlamıştır. Ücretsiz Kaydol »
  • Müşteri Hizmetleri
  • Üye Girişi
  • Rehberde Yerini Al - Hemen Kayıt Ol
Eklenme Tarihi: 25/02/2020 kategori: Estetik Ekleyen: Güzellik Rehberi

Yüz Gerdirme (Ritidektomi) Hakkında Sık Sorulan Sorular


Yüz Gerdirme (Ritidektomi) Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yüz gerdirme ya da tıbbi adıyla ritidektomi; ciltteki kırışıklıkların ve diğer görünen yaşlanma izlerinin ortadan kaldırılması ya da ciddi ölçüde azaltılmasıyla yüz ve çene bölgesine daha genç ve sağlıklı bir görünüm kazandırmayı amaçlayan bir estetik ameliyat türüdür. Yüz gerdirmenin tercih edilme nedenlerinden en önemlisi zamanın, stresin ve çevresel etkenlerin yüzde ortaya çıkardığı olumsuz etkilerin giderilmesidir. guzellik.com.tr - İşlem sırasında yüzün görünümünü gençleştirmek amacıyla derini altında yer alan kas dokularını kaldırılır ve gerilir, ardından ise yüze yaşlı ve yorgun bir ifade veren yağ ve deri fazlalığı alınır.

Yüzümü gerdirmeli miyim?

Vücudunuzun herhangi bir bölümü hakkında vereceğiniz kararlar her zaman size aittir. Ancak yüzünüzdeki derinin zamanla çene bölgenize doğru sarkıp ve alın bölgenizin kırıştığını gözlemliyorsanız ve öyle olmadığınız halde çoğu zaman yorgun görünüyorsanız yüz gerdirme ameliyatı yaptırmayı düşünebilirsiniz. Yüz gerdirmek yüzünüzdeki derin kırışıklıkları ortadan kaldırır ve gıdınızın düzleşmesini sağlar, ancak fazla derinleşmemiş hafif çizgileri ve kırışıklıklara tamamen etki etmek. Eğer bunların da ortadan kalkmasını istiyorsanız yüz gerdirmenin yanı sıra lazer ve benzeri ameliyatsız estetik uygulamalarına da başvurmanız gerekebilir. guzellik.com.tr - Yalnızca hafif kırışıklıklardan ve yaşlanmanın erken etkilerinden şikayetçiyseniz yüzünüzü gerdirmeye karar vermeden önce bu tarz küçük sorunlarda etkili alternatif tedavileri araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yüz Gerdirme

Yüz gerdirme nedir?

Yüz gerdirme operasyonu cildin alt kısmındaki yer alan kasların sıkılaştırılması ve yüz bölgesindeki fazla yağ ve derinin alınması yoluyla yüz ve boyun bölgesinin görünümünün iyileştirilmesini sağlayan estetik bir ameliyattır. Yüz gerdirme sonrası cilt daha genç, canlı ve sağlıklı görünür. Ancak bu operasyon 50’li yaşlarındaki bir kişinin 20’li yaşlarındaymış gibi görünmesini sağlamaz ve bu tarz mucizevi sonuçlar vaat eden kişi ve merkezlerden uzak durulması gerekir. İyileşme süresi sona erdiğinde kişinin yüzü yüz gerdirmeden önceki yaşlanma etkilerinin düzeyine bağlı olarak yaklaşık 3 ila 10 sene önceki görünümüne kavuşacaktır.

Yüz gerdirme hangi yaş grubundan kişilere uygulanabilir?

Yüz gerdirme için beklenmesi gereken herhangi bir yaş ya da yaş aralığı söz konusu değildir. Arzu eden herkes 30’lu yaşlarından itibaren yüzünü gerdirebilir. Ancak daha ileri yaşlardaki, cildinde daha fazla kırışıklık ve sarkma problemi bulunan kişilerde yüz gerdirmenin sonuçları elbette daha görünür olacaktır.

Yüzümü gerdirmeden önce doktorumla neleri konuşmalıyım?

İşinin uzmanı bir estetik cerrah operasyon kararı alınmadan önce sizinle elde etmek istediğiniz görünüm ve yüz gerdirmenin sizin yüzünüzde meydana getirebileceği gerçekçi sonuçlar üzerine konuşacaktır. guzellik.com.tr - Doktorunuza bu konuda yardımcı olmak için görüşmeye yüzünüzün dönmesini istediğiniz durumu gösteren birkaç eski fotoğrafınızı götürebilirsiniz. Yüzünü gerdirmeyi düşünen pek çok kişinin amacı ifadeleri ve genel çehreleri fazlaca değişmeden daha genç bir görünüme kavuşmaktır. Bunun yanı sıra kimileri daha büyük değişiklikler isteyebilirler. Operasyon sonrası dilediğiniz görünüme ulaşmak için doktorunuza ne istediğinizi tam anlamıyla açıklamanız gerekir.

Yüz gerdirme ameliyatı nasıl yapılır?

Yüz gerdirme işlemi çoğunlukla 2 ila 6 saat kadar sürmekle birlikte boyun kısmında da uygulama yapılacaksa bu süre biraz uzayabilir. Operasyonların büyük çoğunluğunda hastaya genel anestezi uygulanır. Ancak doktor işlem yapılan bölgenin de ayrıca uyuşturulması gerektiğine karar verirse bunun yanında lokal anestezi de uygulanabilir.

Ameliyat sırasında kesikler saç çizgisinin sınırına ya da biraz içine, mümkün olduğunca göze çarpmayacak biçimde açılır ve kulakların ön kısmına doğru uzatılır. Bu kesikler sayesinde yüz kısmındaki deri kaldırılarak altındaki yağ ve kas tabakasından ayrılır. Fazla yağlar alındıktan ve kaslar sıkılaştırıldıktan sonra fazla derisi alınan yüz gerilerek yeniden yerine dikilir.

Yüz gerdirmenin farklı yöntemleri var mıdır?

Evet. Daha genç ve dolayısıyla daha az yıpranmış ciltler için yalnızca deri çekmenin yapıldığı yüz germe yöntemleri tercih edilirken yaşlanma etkilerini daha çok yansıtan ciltler için tam prosedür uygulanabilir ve hatta operasyon sırasında çeşitli yan uygulamalar da yapılabilir.

Yüz gerdirme ameliyatı sonrasında neler hissederim?

Yüz gerdirme ameliyatı sonrasında genellikle aşırı bir acı ya da ağrı durumu yaşanmaz. Yine de zaman zaman katlanılabilir ağrılar hissetmeniz olasıdır. Bunun yanı sıra yüzünüzün belli kısımlarında birkaç ay içinde kendiliğinden geçecek his kayıpları deneyimleyebilirsiniz. Yüzünüzde çeşitli zamanlarda ortaya çıkabilecek ufak kızarıklık ve şişlikler, derinizin alt katmanına operasyon yapıldığından ve yüz deriniz de çekildiğinden, son derece normaldir ve birkaç gün içinde kendiliklerinden ortadan kalkacaklardır. Pek çok kişi yüz gerdirme operasyonundan sonra en geç 10 gün içinde günlük hayata döner.

Dikişler ne zaman alınır, dikiş alma işlemi can yakar mı?

Dikişler ve varsa bandajlar genellikle ameliyattan 5 gün sonra alınır. Eğer yüz deriniz yerine zımba dikişiyle yerleştirilmişse bu dikişler de operasyondan sonraki ilk 7-10 gün içinde çıkarılır.

 Yüzünüz ameliyattan sonraki ilk 3 gün içinde şişebilir ve genelde en kötü görünümü 3. günde alır, bundan sonra ise iyileşmeye başlar. Ameliyat dönüşü eve geldiğinizde yüzünüzde hiç şişlik olmasa dahi yüzünüz ilk 3 günün içinde ciddi biçimde şişebilir. Bu şişliklerin en hızlı biçimde inmesi için pek çok doktor başı ve omuzları yüksekte tutarak uyumayı tavsiye eder.

Yüz germe ameliyatından sonra yara izleri kalır mı?

Yüz gerdirmeden sonra derinizde çeşitli yara izleri kalabilir, ancak bunlar genellikle saç çizgisinin gerisine, kulaklarınızın arkasına ya da çene çizginizin gerisine saklanmış durumda olur.

Yüz gerdirmenin iyileşme süresi ne kadardır?

Yüzünüzü gerdirdikten bir hafta sonra iş hayatına geri dönebilirsiniz, ancak bu noktada yüzünüzde hala hafif şişlik ve kızarıklıklar olacaktır. Operasyondan 3 hafta sonra günlük aktivitelerinize geri dönebilirsiniz, ancak yine de ilk 6 hafta boyunca yüzünüzün olabildiğince güzel görünmesini istediğiniz düğün gibi etkinliklere katılmanız tavsiye edilmez.

Yüz gerdirmenin tam sonuçlarını ne zaman görürüm?

Yüzünüzdeki yenilenmiş görünümü şişlikleriniz iner inmez fark etmeye başlayabilirsiniz. Tam sonuçlar ise şişler indikten birkaç hafta sonra ortaya çıkar.

Yüz gerdirme riskli midir?

Yüz gerdirmenin riskleri, her ne kadar ortaya çıkma olasılıkları düşük olsa da, mevcuttur. Hematom (kanın doku içinde birikmesi), hissizlik ve hiperpigmentasyon (ciltte lekelenme) bunların başında gelir. Eğer ameliyat işinin ehli olmayan biri tarafından yapılmışsa yüzün operasyondan sonra biraz asimetrik görünmesi ya da gereğinden fazla gerginleşmesi de mümkündür. Bu risklerin ortaya çıkma ihtimalinin en aza indirilmesi için yüz gerdirme söz konusu olduğunda ucuz seçeneklerden kaçınılması ve uzman bir doktorla çalışılması şarttır.

Yüz gerdirmenin etkileri ne kadar sürer?

Kişiden kişiye değişmekle birlikte başarılı bir yüz gerdirme işleminin etkilerinin ortalama 10 yıl sürdüğünü söyleyebiliriz. Yüz gerdirmek yüzünüzün yaşlanma sürecini durdurmaz, ancak deyim yerindeyse saati geri alarak zamanın cildinizde bıraktığı izleri siler ya da önemli ölçüde azaltır.


0 Yorum

Bir Yorum Yaz


Mesaj Gönder
Telefon Numarasını Gör
İletişim Bilgileri

Bloglar Ara