• Müşteri Hizmetleri
 • Üye Girişi
 • Rehberde Yerini Al - Hemen Kayıt Ol
Eklenme Tarihi: 09/06/2020 kategori: Sağlık Ekleyen: guzellik.com.tr

Yeni Doğan Bebek Gelişimi


Yeni Doğan Bebek Gelişimi

Yeni Doğan Bebek Gelişimi

Yeni doğan çocuk ortalama 3-3,5 kg ağırlığında ve ortalama 50 cm boyundadır. İkinci ayda başını dik tutabilir. İlk aylar çevresinde pek ilgi göstermez. Dördüncü ayda ağırlık iki katına çıkmış ve boyu 5 cm uzamıştır. Destekle oturabilir, çevresine ilgi duyar. Altıncı ayda oturabilir, takip eden aylarda ilk dış çıkmaya başlar, onuncu ayda emekler ve yürüme devamı gelir.

Toplumsal, duygusal ve fikirsel gelişim :  Doğumdan sonra bebek vaktini uyumakla geçirir. Doğduğu andan itibaren duygu ve hareket bakımından gelişme gösterir. İlk aylarda çevresiyle ilgilenmeye başlar. Tat, koku, dokunma, işitme ve görme duyguları etkinliktedir. Konuşamaz; fakat isteklerini ağlama ile açığa vurur. Dördüncü aydan itibaren çevresine ilgisi artar. Yakınlarını tanımaya başlar. Sekizinci aydan sonra yabancıları ayırt edebilir. İşaret lisanından anlat. Birinci yaşın sonunda anne, baba, su gibi kelimeleri kullanır. guzellik.com.tr

Alışkanlık :  Yeni doğan çocuğun hiçbir alışkanlığı yoktur. Çocuğun doğumundan itibaren çeki düzene alışması gereklidir. Ninnisiz, sallamadan ve emziksiz uyumaya alıştırılmalıdır. Dördüncü ayda yarı sıvı, pürtüklü yiyeceklere alıştırılır. Günde ortalama 15 saat uyur. Dokuzuncu aydan itibaren büyük ve küçük çişini haber vermeye alışmalıdır. 1 yaşında memeden kesilmelidir.

Oyun :  Yeni doğanın oyun ve işle ilgisi yoktur. Dördüncü ayda eline diş halkası verilebilir. Altıncı ayda plastik bebek, çıngırak, kedi, köpek gibi oyuncaklar verilir. Sekizinci ayda oyun hareketleri gelişir. Oyuncaklarıyla kendi kendine oynar.

Yeni Doğan Bebek Hastalıkları

Yeni doğan bebek sarılığı; yeni doğan bebeklerde sarılık çok sık görülür. Ekseriya zararsız ve fizyolojik sarılık denen türdendir. Doğumun 3-7 nci günleri başlar, 2 hafta sonra şifa bulur. Doğumun ilk 24 saati içinde başlayan sarılık tehlikelidir. Bundan başka kan hastalıklarında sarılık olur. Fizyolojik sarılık özel bir tedavi istemez. Sarılık 15 günden fazla uzarsa, doktora haber verilmelidir.

Yeni doğan bebekte morarma; yeni doğan bir bebekte morarma olursa, beyin kanaması, zatürree, akciğer büzüşmesi, solunum yolu tıkanması, doğuştan kalp hastalığı, böbreküstü bezi kanaması ve kan zehirlenmesi düşünülür. Hemen doktora götürülmelidir.

Yeni doğan bebekte ateş; doğumun 2-3 üncü günleri görülür. Su kaybı sebebiyle olur. Fazla su verilirse geçer.

Yeni doğan bebek kusması; hayatın 1-2 nci günleri bazen balgamlı veya kanlı kusmalar olabilir. Zararsızdır, kendiliğinden geçer.

Yeni doğan bebekte ishal; Ani başlayan, son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Kusma, ateş, ağırlık kaybı ve sulu bir dışkı vardır. Bilinen ishal tedavileri uygulanır.

Bebeklerde Alt Temizliği

Bebeklerimizin cildinde en hassas ve en temiz olması gereken bölgelerin başında bebeğin poposu gelmektedir. Çünkü bebek bezinin etkisiyle sürekli tahriş olma tehlikesi altındadır. Nemlendirici kremler ve ıslak bezler ile o popoları iyice temizlemelisiniz.

Bebek altı temizlerken ilk çocuğunuzda ilk aylarda biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz her anne için geçerlidir. Ancak unutmayın ki o sizin evladınız ve aynı şeyleri sizin anneleriniz de aynı titizlikle yaptı. Çocuğunuzu kendi vücudunuz gibi düşünün ve hiçbir şekilde onları iğrençmiş hissiyatı uyandırmayın.

Dikkat edilmesi gereken hususları maddeler halinde yazalım…

 1. Bir bebek günde ortalama 7 kere idrar, ortalama 2 kere de kakasını yaptığı için gün içerisinden birçok kez altının temizlenmesi gerekmektedir. Bizim size önerimiz 2 saatte bir bebeğin altının temizlenmesi.
 2. Pislenmiş olan bezi hemen çıkarın ve ıslak temizleme havlularıyla bebeğinizin alt kısmını iyice temizleyin. Bir iki dk boyunca poposunu açık bırakın ve kurumasına izin verin. Bunun hemen sonrasında bebeğinize aldığınız pişik kremini kullanın ve bezin vücuda bütünleşircesine bebeğin poposuna giydirin.
 3. Bebeğinizi altını temizleme sürecinde çok sıcak olmayan ve düşmesine olanak sağlamayacak bir örtünün üzerine koyun ve işlemlere oradan devam edin. Bebek sağlığı herşey den önce gelmektedir.
 4. Erkek bebek sahipleri için bir ekstra bilgi vermek istiyorum. Bebek bezi açıldıktan sonra gelen serinlikle erkek bebeklerin bir anda çiş yapma istekleri artmaktadır, bunu göz önünde bulundurarak bezi açınca ona çiş için zaman veriniz.
 5. Bebeğin poposunu temizledikten sonra kesinlikle dizlerine kadar olan bölgeyi temiz bir ıslak mendil ile temizleyiniz. Oraya kadar ulaşma ihtimali vardır.
 6. Hem kız bebeklerde hem erkek bebeklerde alt temizliğini önden arkaya doğru yapınız bu çok önemli bir husustur.

Bebeğinizin altını değiştirirken onu oyalandırmak için elini sevdiği bir şey verebilir ya da onunla bir yandan oyun oynayabilirsiniz.

Bebeklerde Kusma

Kusma, midedeki maddelerin ağızdan dışarı atılması halidir. Kusulan maddelere kusmuk denir. Kusmadan önce bir bulantı olur. Fakat bulantısız kusmalar da vardır. Bebek sağlığı tehlike altına alan bir rahatsızlıktır.

Kusan bir bebek karşısında aşağıdaki nedenler düşünülür :

Ateşli bir hastalık (anjin, kızıl, kızamık, kulak yangısı vb.)

 • Hava yutma
 • Ruhsal kusma (zorla yemek yedirme sonucu görülür.)
 • Sindirimi güç besinler
 • Çocuğa sıkı kundak yapma, sık ellemek vb.
 • Bağırsak tıkanması (doğuştan pilor darlığı, tümör, solucan, bağırsakların iç içe geçmesi vb.)
 • Beyin uru, beyin kanaması, menenjit, beyin yangısı
 • Zehirlenme, şeker hastalığı, periyodik kusma, böbrek hastalığı vb.
 • Araba, uçak, gemi vb. tutması

Kusan bir çocuk karşısında aşağıdaki önlemler alınır :

Ateşli hastalıkta esas hastalık tedavi edilir.

 • Çocuğa sindirimi güç besin verilmez;  alışmadığı besinler azdan başlanarak verilir.
 • Süt çocuklarında hava yutma önerilir ve yutulan hava çıkarılır. Çocuğun gazı çıkarılmadan yatırılmaz.
 • Çocuğa, iştahı yok diye, zorla yedirilmez. İyilik her şeyi halleder.
 • Çocuk sıkı kundan yapılmaz, kusan çocuklar önce sağ taraflarına biraz sonra sol taraflarına yatırılır.
 • Bağırsak tıkanmasında doktor müdahalesi şarttır.
 • Beyin hastalığı şüphesinde doktor kontrolü ve tedavisi gerekir.

Çok şiddetli olan bir veya birkaç gün devam eden kusmalar muhakkak doktora bildirilmelidir. Bilhassa kusan, ateşi olan ve dalgın yatan çocukta hekim tedavisi gerekir. Süt çocuğunun basit kusmaları ve çocuğun gelişmesine zarar vermeyen kusmalardan pek korkulmaz.

0 Yorum

Bir Yorum Yaz


İletişim Bilgileri

Güzellik
Üyelik Tarihi: 03/03/2020

Mesaj Gönder

Bloglar Ara