• Müşteri Hizmetleri
  • Üye Girişi
  • Rehberde Yerini Al - Hemen Kayıt Ol

İşte Dondurmanın 5 Önemli Faydası


İşte Dondurmanın 5 Önemli Faydası

Yaz sıcağında en çok tüketilen tatlılardan biri olan dondurma limon, kavun, çikolata ve diğer çeşitleriyle damaklarda enfes bir tat bırakıyor. Fakat dondurmanın tek özelliği lezzeti ve verdiği serinlik duygusundan ibaret değil. Aynı zamanda en sağlıklı tatlılar arasında yer alıyor; çünkü kalsiyum, protein, çeşitli vitaminler ve mineraller içeriyor.

Dondurmanın, ölçülü tüketildiği takdirde birçok faydası olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman, “Şeker içerdiği için dondurmayı çok sık tüketmemek gerekiyor. Diyabet hastası değilseniz ve normal kiloda iseniz haftada 2 veya 3 kere 2’şer top dondurma tüketebilirsiniz. Sade dondurmayı tercih etmek daha iyi olabilir, zira aromalı dondurmalar koku ve renk veren maddeler içerebilir.” diyor.

1. Yaz geldiğinde içimizi serinleten atıştırmalıklara ve içeceklere sıklıkla ihtiyaç duyuyoruz. Şekerli içecek ve hamurlu tatlı gibi alternatifler boş kaloriler almamıza sebep oluyor. Dondurma ise, bu gibi seçeneklere göre daha fazla besin öğesi barındırıyor. Ara öğün olarak dondurma tükettiğinizde içerdiği vitamin ve minerallerden de faydalanmış oluyorsunuz.

2. Şekerli gıda maddeleri veya tatlılar tüketmek kişinin acıkmasına ve tekrar tatlı yemek istemesine yol açabiliyor. Çünkü bu tür besinler kan şekerinin hızla yükselmesine, ardından yine hızla düşmesine sebep oluyorlar. Dondurma söz konusu olduğunda iş değişiyor, zira bolca süt içerdiğinden dondurmadaki şeker kana çok hızlı karışmıyor. Bu yüzden kan şekerinin yükselmesi daha yavaş oluyor. Sonuç olarak dondurma, kan şekeri seviyesinde diğer tatlılar gibi büyük dalgalanmalar yaratmıyor.

3. 4 top dondurmanın 1 bardak sütle aynı miktarda kalsiyum içerdiğini belirten Ozman, “Fakat kalsiyum ihtiyacını karşılamak için her gün rutin olarak dondurma yemek kilo alımına yol açar. Ayrıca uzun vadede diyabet, bel çevresi yağlanması, kalp – damar hastalıkları gibi sorunlara sebep olabilir. Bu yüzden, sık olmamasına dikkat ederek, vücudun günlük kalsiyum ihtiyacını süt veya yoğurt tüketerek, ayrıca o gün yenilecek ekmek veya meyve miktarını azaltıp bunun yerine 2 top dondurma yiyerek karşılamak daha doğru olur.” diyor.

4. Dondurma, pasta, tatlı, kurabiye gibi şekerli yiyecekleri kutlamalar, partiler gibi keyifli ve eğlenceli anlarla bağdaştırdığımız için bu tip şeyler yediğimiz zaman kendimizi iyi ve mutlu hissetme ihtimalimiz yüksektir. Şekerli yiyeceklerin beynimizdeki bazı haz merkezlerini tetiklediği de biliniyor.

Bu açıdan bakıldığında, 1 top dondurma keyifsiz bir zamanda kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Fakat dondurmayı ve diğer tatlı yiyecekleri böyle durumlarla baş etmek için sürekli bir alternatif haline getirmek sağlığa zarar verir.

5. Bademcik ameliyatı geçiren kişilerin tüketmesine izin verilen sınırlı az sayıdaki gıda maddelerinden biri dondurma olabiliyor. Çünkü dondurma operasyon bölgesindeki damarların büzülmesine yardımcı olarak hastanın kanama geçirme riskini azaltıyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman, dondurma tüketirken nelere dikkat edilmesi gerektiğini de açıkladı:

1. Dondurmayı hafif bir tatlı olarak tüketmek istiyorsanız başka tatlıların yanına veya üzerine koyarak yemekten kaçının.

2. Hafif bir tatlı olarak bilinse de, dondurmanın içeriğindeki şeker miktarı düşük değildir. Bu yüzden dondurmayı akşam saatlerinde değil, gündüzleri tüketmeyi tercih edin. Daha sonra da aldığınız kalorileri dengelemek için fiziksel aktiviteler yapın.

3. Külahta dondurma yemekten kaçının. Böylece dondurma külahının içerdiği karbonhidratı tüketmemiş olursunuz.

4. Dondurmanın üstüne çikolata sosu, fındık – fıstık, kokulu şurup gibi şeyler koydurmayın.

5. Dondurmayı aç karnına yemeyin. Zira açken yediğiniz 1 – 2 top dondurma büyük ihtimalle sizi doyurmaya yetmeyecektir. Protein içeren bir yemeğin üzerinden 1 – 2 saat sonra tüketmek daha doğru olur. Bu durumda kan şekeriniz nispeten dengede olduğundan açken yiyeceğinizden daha az miktarda dondurma yersiniz. Ayrıca kan şekerinizin düşmesini veya bir tatlı krizi geçirmeyi de önlemiş olursunuz.


Eklenme Tarihi: 27/06/2020 kategori: Sağlık Ekleyen: Güzellik Rehberi
Telefon Numarasını Gör
İletişim Bilgileri

Güzellik Sitesi
Üyelik Tarihi: 28/09/2018

Mesaj Gönder

Haberler Ara