Güzellik Rehber'ine Kayıtlarımız Başlamıştır. Ücretsiz Kaydol »
  • Müşteri Hizmetleri
  • Üye Girişi
  • Rehberde Yerini Al - Hemen Kayıt Ol
Eklenme Tarihi: 29/10/2020 kategori: Güzellik Ekleyen: Güzellik

Besan unu içeren 20 güzellik maskesi


Besan unu içeren 20 güzellik maskesi

Öğütülmüş nohuttan yapılan, gluten içermeyen bir bakliyat unu olan besan unu (gram unu) akneleri tedavi etmek, cildi aydınlatmak gibi amaçlarla ev yapımı maskelerde de kullanılır. Aşağıda besan unu içeren güzellik maskeleri bulabilirsiniz. En iyi sonuçlar için taze hazırlanmış gram unu kullanmanız tavsiye edilir. Zira bayat olursa ciltte kızarıklığa yol açabilir.

Evde Besan Unu Nasıl Hazırlanır?

Yağlı kağıda yaydığınız nohutları fırında hafifçe kızartın. Sonra mutfak robotuna koyun. Robotu yüksek hızda çalıştırarak un haline getirin.

Elde ettiğiniz unu bir kaseye koyup içindeki öğütülmemiş nohutları ayırın. Bunları bir baharat veya kahve değirmeninde öğütüp una ekleyebilirsiniz.

Son olarak unu eleyin. Böylece içinde hiç parça nohut kalmamış olacak.

Evde hazırladığınız gram ununun kullanım ömrü hava geçirmez bir kaba koyarak oda sıcaklığında bekletildiği takdirde 6 ila 8 arasındadır.

Besan Unu ile Güzellik Maskeleri

Akneye Eğilimli Ciltler İçin Maske

Bir miktar gram ununu balla karıştırın, yüzünüze uygulayın, kuruyana kadar bekledikten sonra çıkarın.

Sivilceye eğilimli ciltler için özel bir bakım uygulamak gerekir. Bal, mikrop karşıtı özellikleriyle sivilce sorununu hafifletir.

Bronzlaşmış Cildin Rengini Açan Maske

Besan unu, zerdeçal, gül suyu ve limon suyu ile cilt bakım maskesi kıvamında bir karışım hazırlayın. Maskeyi yüzünüze uygulayın. Kuruduğu zaman da suyla çıkarın.

Bütün cilt tipleri için uygun olan bu güzellik maskesi düzenli olarak uygulanırsa cildin rengini açar. Ayrıca pürüzsüzlük ve parlaklık da verir.

Yağlı Cilt İçin Gram Unu Maskesi

Biraz besan unu ve birkaç damla gül suyunu karıştırarak bir maske hazırlayın. Maskeyi yüzünüze yedirin. Kuruması için bekleyin, ardından cildinizi ılık suyla yıkayarak maskeden arındırın.

Bu maske yüzünüzdeki fazla yağı emer, cildinize yumuşaklık ve esneklik verir.

Cilt Lekeleri İçin Ev Yapımı Maske

Bir miktar besan ununu salatalık suyuyla karıştırarak bir maske hazırlayın. Maskeyi yüzünüze uygulayın, kuruması için biraz bekleyin, sonra da ılık suyla çıkarın.

Bu maske düzenli kullanımda gözenekleri sıkılaştırır ve cilt lekelerinin daha belirsiz hale gelmesine yardım eder.

Kuru Ciltler İçin Besan Unu İçeren Güzellik Maskesi

Besan unu, süt, bal ve bir tutam zerdeçalla bir maske oluşturun. Maskeyi yüzünüze sürün. Kuruması için en az 15 dakika bekledikten sonra cildinizi yıkayarak çıkarın.

Bu maske cildi derinlemesine temizler ve nem seviyesinin korunmasına yardımcı olur.

Cildi Derinlemesine Temizleyen Maske

Birer yemek kaşığı öğütülmüş yulafla besan ununu karıştırın. 1 tatlı kaşığı bal ekleyin. Biraz da gül suyu ilave ederek maske kıvamında bir karışım elde edin. Maskeyi yüzünüze uygulayıp kuruması için 15 dakika kadar bekleyin. Sonra da ılık suyla çıkarın.

Bu maske cildi kirlerden, yabancı maddelerden arındırırken rahatlatıcı ve nemlendirici etki de yapar. Bütün cilt tipleri için uygundur, özelikle kuru cilde iyi gelir. Haftada 1 veya 2 kere uygulayabilirsiniz.

Donuk Cildi Canlandırmak İçin Gram Unu ve Yeşil Çay (Bütün Cilt Tipleri İçin)

1 poşet yeşil çayı sıcak suda birkaç dakika demlenmeye bırakın. Soğuduktan sonra gram unuyla karıştırarak maske kıvamında bir karışım oluşturun. Maskeyi yüzünüze yedirip kuruyana kadar bekleyin. Sonra cildinizi yıkayarak çıkarın.

Antioksidan maddeler içeren yeşil çay, sadece içtiğinizde değil, cildinize uyguladığınızda da çeşitli faydalar sağlar. Bu maske donuk cilde canlılık verir ve cildin genel görünümünü iyileştirir. Haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

Yağlı ve Sivilceli Ciltler İçin Ev Yapımı Maske

Birer yemek kaşığı besan unu ve neem tozunu karıştırın. Karışıma azar azar yoğurt ilave ederek bir maske hazırlayın. Maskeyi yüzünüze uygulayıp kuruması için 10 – 15 dakika bekleyin. Ardından suyla çıkarın. Süt ürünlerine duyarlıysanız yoğurt yerine gül suyu kullanabilirsiniz.

Neem tozunun mikrop karşıtı özellikleri vardır. Haftada 2 kere uygulanması tavsiye edilen bu maske ciltte aknelerin yol açtığı iltihabı rahatlatır. Ayrıca, iltihap karşıtı özellikleriyle, sivilceli bölgelerdeki şişliği azaltabilir.

Cildi Yağdan ve Kirden Arındıran Güzellik Maskesi

Besan unu içeren güzellik maskeleri listemizde şimdi de yağlı, karma ve normal ciltlere uygun bir tarif vereceğiz.

2 çay kaşığı Fuller toprağı ile 1 tatlı kaşığı gram ununu karıştırın. Karışıma azar azar gül suyu ekleyerek pütürsüz, homojen bir maske elde edin. Maskeyi yüzünüze uygulayıp 15 dakika bekledikten sonra suyla çıkarın.

Bu maske gözenekleri temizler, cilt yüzeyindeki fazla yağı ve kirleri emer. Ayrıca yatıştırıcı etki de yapar. Haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

Siyah Noktalar İçin Besan ve Papaya

1 yemek kaşığı besan ununu ezilmiş papaya ile karıştırarak bir maske hazırlayın. Biraz gül suyu da ekleyebilirsiniz. Maskeyi yüzünüze sürüp 10 dakika bekledikten sonra suyla çıkarın.

Papaya enzimleri cilt yüzeyindeki ölü hücreleri uzaklaştırır. Böylece cilt daha parlak ve ışıltılı görünür. Bu maske cilt gözeneklerini küçültür ve siyah noktalardan kurtulmanıza yardım eder. Bütün cilt tipleri için uygundur. Haftada 1 kere uygulayabilirsiniz.

Cildin Rengini Açan Ev Yapımı Maske

Küçük, olgun bir domatesin posasını çıkarın. 2 yemek kaşığı gram unuyla karıştırın. Maskeyi yüzünüze uygulayıp 10 – 12 dakika bekledikten sonra yıkayarak çıkarın.

Domates ağartıcı işlevi gören doğal asitler barındırır. Bu yüzden koyu renkli lekeler üzerinde renk açıcı etki yapabilir. Domates posası ayrıca cildin doğal sebum üretiminin dengelenmesine de yardımcı olur. Domates C vitamini içerdiğinden cilde pürüzsüzlük vermek, ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünü hafifletmek gibi faydaları da vardır.

Bütün cilt tipleri için uygun olan bu maskeyi haftada 2 – 3 kere uygulayabilirsiniz.

Yaşlanma Karşıtı Yüz Maskesi (Kuru Cilt İçin)

2 adet olgun muzu ezin. 1 çay kaşığı kadar gram unuyla karıştırın. Bir miktar gül suyu veya süt ekleyerek karışımı maske kıvamına getirin. Maskeyi yüzünüze uygulayıp 10 – 15 dakika bekleyin. Sonra da yüzünüzü ılık suyla yıkayarak çıkarın.

Muz, cildi derinlemesine besleyen ve nemlendiren yağlardan yana zengindir. Ayrıca kolajen ve elastin üretimini teşvik eder. Bu maskeyi haftada 1 – 2 kez uygulayabilirsiniz.

Cildi Temizleyen ve Nemlendiren Güzellik Maskesi

2 yemek kaşığı besan ununu yoğurtla karıştırarak pütürsüz, homojen bir karışım elde edin. Maskeyi yüzünüze uyguladıktan sonra 15 dakika bekleyin. Ardından suyla çıkarın.

Yoğurt cildi temizleyen ve nemlendiren doğal yağlar ve enzimler içerir. Laktik asit içerdiğinden ölü hücrelerin dökülmesine ve cildin aydınlanmasına yardımcı olur. Sivilceler üzerinde de etkilidir.

Kuru, normal, karma veya akneye eğilimli bir cildiniz varsa bu maske sizin için uygundur. Haftada 2 kere uygulamanız tavsiye edilir.

Sebum Üretimini Azaltan Maske

Çeyrek su bardağı suya 2 çay kaşığı karbonat ekleyip karıştırın. Diğer yanda 2 yemek kaşığı gram ununa bir tutam zerdeçal ilave edin. Un – zerdeçal karışımına karbonatlı suyu ekleyerek maske kıvamında bir karışım oluşturun. Maskeyi yüzünüze uygulayıp 10 dakika bekleyin. Sonra cildinizi yıkayarak maskeden arındırın.

Karbonat cildi sıkılaştırır ve pH değerini dengeler. Mikrop karşıtı etkisiyle sivilce oluşumuna yol açan bakterileri öldürür. Bu maske cildin ürettiği fazla sebumun azalmasına yardımcı olur. Yağlı, karma ve normal ciltler için uygundur. Haftada 1 – 2 kere uygulayabilirsiniz.

Cildi Serinletip Yatıştıran Anti Bakteriyel Maske

1 yemek kaşığı besan unu, bir tutam zerdeçal tozu, 1 tatlı kaşığı sandal ağacı tozu ve 2 yemek kaşığı gül suyunu karıştırın. Elde ettiğiniz maskeyi cildinize uygulayıp kuruması için 20 dakika kadar bekleyin. Sonra yüzünüzü yıkayıp maskeden arındırın.

Gül suyunun temizleyici ve nemlendirici etkileri olduğunu, tahriş olmuş cildi yatıştırdığını biliyorsunuzdur. Zerdeçalın bakteri karşıtı özellikleri vardır. Sandal ağacı tozu sivilce sorunu üzerinde etkilidir ve cilde harika bir parıltı verir.

Yağlı, akneye eğilimli, karma ve normal ciltlere faydalı olan bu maskeyi haftada 1 – 2 kere uygulayabilirsiniz.

Gözenekleri Sıkılaştıran Yaşlanma Karşıtı Maske (Kuru Cilt Dışındaki Cilt Tipleri İçin)

1 yumurta akını hafifçe kabarana kadar çırpın. 2 çay kaşığı gram unu ve yarım yemek kaşığı balla karıştırın. Elde ettiğiniz maskeyi cildinize uygulayıp kuruması için 10 – 15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayarak çıkarın.

Yumurta akında bulunan enzimler cilt gözeneklerini sıkılaştırır. Bu maske yüzdeki ince çizgilerin görünümünü hafifletir, yeni cilt hücreleri oluşumunu teşvik eder. Uygulamadan hemen sonra cildinizin daha sıkı ve ışıltılı hale geldiğini fark edersiniz.  4 – 5 günde bir uygulayabilirsiniz.

Cildi Besleyen ve Nemlendiren Güzellik Maskesi

4 adet bademi öğütün ve 1 tatlı kaşığı besanla karıştırın. 1 yemek kaşığı sütle yarım çay kaşığı da limon suyu ekleyin. Hepsini karıştırın. Elde ettiğiniz maske çok koyu olursa seyreltmek için biraz daha süt ilave edin. Maskeyi yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 15 – 20 dakika sonra cildinizi soğuk suyla yıkayarak maskeden arındırın. Hassas ve akneye eğilimli bir cildiniz varsa maskeyi süt yerine gül suyu ekleyerek hazırlayın.

Badem cildi besleyip nemlendiren vitamin ve mineraller içerir. E vitamini açısından da zengindir. Hafif bir ağartma özelliği de olan bu maske koyu lekelerin renginin solmasına ve pigmentasyonun hafiflemesine yardımcı olabilir. Daha çok kuru ve normal ciltlere fayda sağlayan maskeyi haftada 1 – 2 kere uygulayabilirsiniz.

Cilde Işıltı Veren Ev Yapımı Maske

2 yemek kaşığı besan ununa azar azar portakal suyu ekleyerek maskeyi hazırlayın. Yüzünüze uygulayın. 10 – 15 dakika bekledikten sonra cildinizi yıkayarak çıkarın.

Portakal suyunun içerdiği hafif asitler ölü derileri pul pul döker ve cildi canlandırır. Bu maske cilde ışıltı katmanın yanında sıkılaştırıcı da etki yapar ve renk eşitsizliğini azaltır. Yağlı, karma ve normal ciltler için tavsiye edilir. Haftada 2 – 3 kere uygulayabilirsiniz.

Cilt Rengini Beyazlatan ve Sıkılaştırıcı Etki Yapan Maske

2 yemek kaşığı gram unu, yarım çay kaşığı misket limonu suyun (veya limon suyu), 1 yemek kaşığı yoğurt ve bir tutam zerdeçal tozunu iyice karıştırarak topaksız, pütürsüz bir maske hazırlayın. Maskeyi cildinize uygulayın. Kuruması için 20 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü yıkayıp kurulayın. Son olarak nemlendirici sürün.

Bu maske cildin rengini aydınlatır, kolajen oluşumunu teşvik eder ve cildi sıkılaştırır. Yağlı, karma ve normal ciltler için uygundur. Haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

Besan Unu ile Eksfoliasyon

2 yemek kaşığı gram ununa su ekleyerek yoğun, kalın bir karışım oluşturun. Karışımı yüzünüze yayın. 10 dakika boyunca yukarıya doğru dairesel hareketlerle cildinizi nazikçe ovalayın. Maske kurumaya başlarsa parmaklarınızı ıslatarak buna devam edin. Sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın, kurulayın ve nemlendirici uygulayın.

Bu işlemi vücut peelingi olarak da yapabilirsiniz. Bu durumda besleyici bir etki için favori vücut yağınızdan da biraz ekleyebilirsiniz.

Bütün cilt tipleri için uygun olan bu işlem cildi ölü hücrelerden arındırır, ten rengini aydınlatır ve ince tüyleri nazikçe çeker.Yorumlar

0 Yorum

Bir Yorum Yaz


Ekleyen:

Güzellik

Mesaj Gönder İletişim Bilgileri

Haberler Ara