Güzellik Rehber'ine Kayıtlarımız Başlamıştır. Ücretsiz Kaydol »
  • Müşteri Hizmetleri
  • Üye Girişi
  • Rehberde Yerini Al - Hemen Kayıt Ol
Eklenme Tarihi: 10/05/2020 kategori: Güzellik Ekleyen: guzellik.com.tr

Güzellik Merkezleri Açılıyor Mu?


Güzellik Merkezleri Açılıyor Mu?

Güzellik merkezleri de kuaför ve berberler gibi yaklaşık bir buçuk aydır kapalı. Peki kişisel bakımına özen gösterenlerin, karantina süresinde gitmeyi en çok özlediği ve ihtiyaç duyduğu güzellik merkezleri ne zaman açılacak?

21 Mart 2020’den beri kapalı olan güzellik merkezleri, kuaför ve berberler; alışveriş merkezleri ile birlikte 11 Mayıs 2020 itibarıyla açılıyor. Randevu ile müşteri kabul edecek işletmeler, koronavirüse karşı tedbirlerini aldı ve büyük bir heyecanla çalışmayı bekliyorlar. 

Koronavirüs ile mücadele henüz tamamen bitmedi ama yavaş yavaş normalleşme adımları da atılıyor. İçişleri Bakanlığı, salgın nedeniyle kapanan ve 11 Mayıs’ta kademeli olarak açılacak iş yerleri hakkında bir genelge yayınladı. Toplum sağlığını korumak için bir süre hizmete ara veren yerlerin açılması tabii ki pek çok kişiyi sevindirdi ancak soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Acaba koronavirüse karşı ne gibi önlemler alınıyor? 

Güzellik Merkezleri, Kuaför ve Berberler Açılıyor

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu'nun önerileri doğrultusunda hazırladığı rehberden seçtiklerimiz:

“Randevusuz müşteri alınmamalı; maskesiz, eldivensiz çalışılmamalı.

Yiyecek ve içecek ikramı yapılmamalı; içeride ortak kullanım amacıyla gazete, dergi gibi şeyler bulundurulmamalı.

Bir koltuk dolu, biri boş şeklinde çalışılmalı. İş yerindeki koltuk/birim sayısı kadar içeriye müşteri kabul edilmeli. Bekleme salonunda müşteriler bekletilmemeli.

İş yeri girişinde müşteriler tarafından kullanılmak üzere el antiseptiği bulundurulmalı ve sürekliliği sağlanmalı. Su ve sabuna erişim kolay olmalı ve tek kullanımlık kâğıt havlular bulundurulmalı.

Satışa sunulan şampuan, kozmetik gibi ürünler mümkün olduğunca cam veya tezgâhların arkasında korumaya alınmalı, ortalıkta bırakılmamalı.

Yapılan işlem eldiven kullanmayı gerektiriyorsa tek kullanımlık eldiven kullanılmalı. Eldivenli ellerle çevreye dokunulmamalı.

Fön makinesi mümkün olduğunca kullanılmamalı. Fön makinesi gibi yüksek hava akımı yaratan cihazları kullanırken, düşük hızda, yandaki müşteriyi etkilemeyecek yönde ya da diğer müşterilerden farklı bir alanda kullanılmasına özen gösterilmeli.

Bayan kuaförleri ve güzellik merkezlerinde cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj hizmetinin sunumu geçici süreliğine durdurulmalı.

Kasa önünde sıra beklerken, durulması gereken yerler zeminde sosyal mesafeyi sağlayacak şekilde işaretlenmeli.

Müşterilerden tercihen temassız olmak üzere, nakit olmayan ödeme yapmaları istenmeli."

Kuaföre Giderken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Görünen o ki sosyal mesafeyi korumaya güzellik merkezlerinde de devam edeceğiz. Biz en önemli gördüğümüz uyarıları yukarıda sıraladık. Artık siz de her zaman gittiğiniz güzellik merkezini veya kuaförü arayıp ne gibi önlemler aldıklarını sorarak randevu tarihinizi belirleyebilirsiniz. Ayrıca tüm merkezin dezenfekte edildiğine emin olmaya çalışın. Randevunuzu, merkezin yoğun olmayacağını düşündüğünüz saatlere almaya çalışın. Tek kullanımlık malzemeler kullanıp kullanmadıklarını sorun, mümkünse kendi kişisel bakım ürünlerini yanınızda götürün. Gittiğiniz salon her ne kadar güvendiğiniz bir yer olsa da kendi sağlığınız için kendi önlemlerinizi almayı unutmayın.


Yorumlar

0 Yorum

Bir Yorum Yaz


Mesaj Gönder İletişim Bilgileri

Haberler Ara