• Müşteri Hizmetleri
  • Üye Girişi
  • Rehberde Yerini Al - Hemen Kayıt Ol

Makyaj Tüyoları


Makyaj Tüyoları

Makyaj Tüyoları

Güzelliğin Aynası Gözler İçin Makyaj Tüyoları

Gözlerimiz, yeni tanıştığımız insanlara dahi bizim hakkımızda ipuçları veren en önemli organlarımızdır. Hali hazırda zaten güzel olan gözlerimiz, başarılı makyaj teknikleri ile daha da belirgin hale getirilerek bakışlarımızı daha vurgulu bir hale getirebilir. Fakat bazen yanlış renkler ve yanlış ürünlerle birlikte üzerinde saatlerce uğraştığımız makyajımız beklediğimiz görünümü vermeyerek bizi hayal kırıklığına uğratabilir. Günlük hayatınızda bu gibi sorunlarla karşılaşmamanız için göz makyajında dikkat etmeniz gereken tüyoları sizler için bir araya topladık.

göz makyajı

 Göz makyajı nasıl uygulanmalıdır?

Makyajın en can alıcı noktası olan gözler, farklı teknikler ile birlikte birçok stilde şekillendirilebilir. Elde edilen tarz ne olursa olsun, gözler için temel olarak kullanılan makyaj malzemeleri; maskara, göz kalemi, makyaj bazı, far ve farklı çeşitlerde eyelinerlardır. Nasıl görünmesini istediğinize karar vererek başlayacağınız göz makyajınızı uygulamak için en başarılı uygulama şu şekildedir;

Makyaja ilk adım olarak nemlendirme işlemi ile başlanmalıdır. Bu işlem sırasında cilt yapısına uygun nemlendirici ürünler eller ya da bir sünger yardımı ile güzelce cilde yayılır ve emilimi sağlanır.

Sonrasında ise gözlerin en büyük tamamlayıcısı olan kaşlara şekil verilerek göz makyajına başlanılabilir. İçinde bulunduğumuz dönemde kalın ve serbest görünümlü kaşların moda olduğunu göz önünde bulundurursak kaşları dağınık bir şekilde tarayabilir ve boşluk kısımlarını boyayarak doldurabilirsiniz.

Bir sonraki aşama ise far kullanımıdır. Bu noktada eyeliner ya da kalem kullanımına karar verebilirsiniz. Fakat hangisini kullanırsanız kullanın ilk olarak tabana istediğiniz renk bir far uygulamanız gerekir. Far ve eyeliner uygularken dikkat etmeniz gereken önemli noktaları ise aşağıda bulabilirsiniz.

Far ve kalem/eyeliner uygulamasından sonra kirpiklerinize hacim vererek göz makyajınızı sonlandırabilirsiniz. Bu noktada maskarayı yatay bir şekilde uygulayarak kirpiklere gür bir etki katabilir ya da dikey kullanım ile birlikte uzunluk verebilirsiniz. Eğer maskaranın yarattığı his sizi rahatsız ediyorsa bu noktada bir kırpık kıvırıcı ile de doğal kirpiklerinize şekil vermeniz mümkün.

Tüm bu aşamaları uygularken seçtiğiniz ürünlere dikkat etmelisiniz. Gözlerinizde oluşacak herhangi bir reaksiyon estetik olarak görünümü bozabildiği gibi sağlık problemlerine de yol açabilir. Göz makyajında kullandığınız fırçaları her kullanım sonunda temizlemeli ve belirli aralıklar ile değiştirmelisiniz. Göz sağlığınız için ürünlerin son kullanma tarihlerini göz önünde bulundurmakta da elbette fayda var.

göz rengine göre makyaj

 Göz rengine göre makyaja nasıl karar verilir?

Her ne kadar makyaj tonları giyilen kıyafetler ile bir bütün oluştursa da özellikle far seçimlerinde göz renkleri de oldukça önemlidir. Türkiye’de oldukça yaygın olan kahverengi gözler, en çok far seçeneğine sahip renkler arasında. Parlaklığı ile bilinen kahverengi gözleri vurgulamak için kullanılabilecek en temel renkler ise mor ve bronz tonlarındaki renklerdir. Sütlü kahve ve nude tonları da kahverengini yansıtan seçenekler arasında. Göz kalemi olarak ise siyah rengi kahverengi için en iyi tercihtir.

Eğer göz rengi olarak gökyüzü mavisine sahipseniz mekâna göre göz makyajınıza karar verebilirsiniz. Çünkü kapalı mekânlarda kullanılan kahverengi far ve kalemler oldukça vurgulayıcı olurken açık ve güneşli mekânlarda kullanılan turuncu ağırlıklı farlar başarılı kontrastlar yaratır.

Yeşil gözler ise kızıl ve bordo tonları içeren farlar ile ortaya çıkarılması gereken bir göz rengidir. Aynı renk farlar ile derinliğini kaybeden bu göz renginde kesinlikle mavi ve yeşil tonları kullanılmamalıdır.

Ela gözlere sahip kişiler ise mor, mavi ve yeşilin her tonunu makyajlarına dahil etmelidirler. Özellikle far kullanımında gözleri ön plana çıkaran bu renkler iddialı ve çekici bakışlar yaratır. Bu bakışları destekleyecek olan kalem ve eyeliner rengi ise kesinlikle siyah olmalıdır.

göz şekline göre makyaj

 Göz şekline göre makyaja nasıl karar verilir?

Makyajda etkili olan bir diğer kriter ise sahip olduğunuz göz yapısıdır. Gözlerin birbirine yakınlığı ve şekli ile belirlenen bu yapıyı bilmek doğru bir makyaja sahip olmanızı sağlar.

Eğer birbirine daha yakın gözlere sahipseniz far olarak açık renkleri kullanabilirsiniz. Göz bitiş çizgisini kalemi daha kısa çekerek vurgularken dengeli bir görünüm elde edebilirsiniz. Birbirine uzak gözlerde ise göz pınarları daha koyu renkler ile vurgulanmalıdır.

Düşük göz kapağına sahip olanların far ve kalem kullanımını yukarı doğru yapması gerekirken dışa dönük gözlerde kaş bölgesinin vurgulanması gerekir. Göz kapaklarında kullanılan renkler ile gözlerinizi çok daha belirgin hale getirmeniz bu teknikler ile çok kolaydır.


Eklenme Tarihi: 11/06/2020 kategori: Makyaj Ekleyen: Güzellik Rehberi
Telefon Numarasını Gör
İletişim Bilgileri

Güzellik Sitesi
Üyelik Tarihi: 28/09/2018

Mesaj Gönder

Haberler Ara