• Müşteri Hizmetleri
  • Üye Girişi
  • Rehberde Yerini Al - Hemen Kayıt Ol

Maske Kullanan Kişiler İçin Çok Önemli Uyarı!


Maske Kullanan Kişiler İçin Çok Önemli Uyarı!

Covid – 19 süreci hepimizi yüz maskesi ile tanışmak durumunda bıraktı. Corona virüsünden korunmak için kullanılan maskelerin temin edilmesi, dağıtımı, fiyatları haftalar boyunca haber konusu oldu. Birçok uzmanın tavsiyesine göre bu süreçte yıkanabilir yüz maskesi kullanmak gerekiyor. Bu da insanların “Yüz maskesi nasıl yıkanır?” sorusuna cevap aramalarına yol açıyor. Biz de ziyaretçilerimize bu konuda yardımcı olmamızın iyi olacağını düşündük.

Yüz maskelerini hepimiz aynı sıklıkla kullanmıyoruz. Çalışmayanlar veya evden çalışanlar dışarıya çıkarken, alışverişe giderken maske takıyorlar. İş yerinde çalışmaya devam edenlerinse daha uzun süre kullanması gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre bu maskeler bizi havadan gelen Covid – 19 parçacıklarına karşı koruyor. Bu yüzden maske kullanmak da, “Yüz maskesi nasıl yıkanır?” konulu içerikleri gözden geçirerek maskeleri gerektiği şekilde temizlemek de önemli.

Aşağıdaki temizleme yöntemlerinin sadece kumaştan üretilmiş maskeler için etkili olduğunu belirtmeliyiz. Kağıt peçete üretimi için kullanılandan biraz daha güçlü ve çok yumuşak bir kumaştan üretilmiş olan ameliyat maskeleri evlerde kullanılan bazı temizlik malzemelerinden ciddi derecede zarar görebiliyor.

Uzmanlara göre maskeleri her kullanımdan sonra yıkayıp temizlemek gerekiyor. Maskenizi takıp markete veya eczaneye gittiğinizi varsayalım; eve dönünce yıkamalısınız. Maskeyi çamaşır makinesine koyabilir veya elde yıkamayı tercih edebilirsiniz.

Ancak, bu işlem bir süre sonra maskenin zarar görmesine veya hava geçirgenliğinin etkilenmesine sebep olabilir. Bakterileri ve virüsleri maskenin kumaşına zarar vermeden ortadan kaldırmak için sıcak bir ortam kullanılması tavsiye ediliyor. Çamaşırları yıkamak için her zaman kullandığınız deterjanı yüz maskesini yıkamak için de kullanabilirsiniz. Maskenin halkaları elastik bir malzemeden yapılmışsa, halkaların zarar görmesini önlemek için havada kurutmak gerekiyor. Kumaş maskeler kurutma makinesinde, sabit bir devirde kurutulabilir.

Kumaş yüz maskelerini temizlemek için 5 dakika kaynayan suda bekletme yoluna da gidebilirsiniz. Bu işlem doğal olarak bir süre sonra maskenin hasar görmesine, etkisinin azalmasına sebep olacaktır. Bunu tespit etmek için maskenizi iyice inceleyin, ışığa tutun, yüzeyinin yer yer incelip incelmediğini, dokusunda delikler oluşup oluşmadığını kontrol edin.

Son olarak en doğru ve itinalı şekilde temizleseniz de kumaş yüz maskelerinin de üst üste yıkanmanın etkisiyle bir süre sonra hasar göreceğini ve etkisiz hale geleceğini hatırlatalım.


Eklenme Tarihi: 22/05/2020 kategori: Sağlık Ekleyen: Güzellik Rehberi
Telefon Numarasını Gör
İletişim Bilgileri

Güzellik Merkezi
Üyelik Tarihi: 28/09/2018

Mesaj Gönder

Haberler Ara