• Müşteri Hizmetleri
  • Üye Girişi
  • Rehberde Yerini Al - Hemen Kayıt Ol

"Yeni Normal" Sürecinde Yaz Tatili Nasıl Olmalı?Bugünlerde insanların en çok merak ettiği konulardan biri corona virüs sürecinde yaz tatili yapmak olsa gerek. Birçoğumuz bir yandan aylarca süren kısıtlamalardan sonra tatile çıkmak istiyor, bir yandan yeni normal sürecinde yaz tatili yapmakla ilgili endişelerimiz yüzünden kararsız kalıyoruz. Uzman görüşleri de, haberleri izlerken gördüğümüz raporlar da şunu gösteriyor: Covid-19 tehlikesi kesinlikle ortadan kalkmış değil ve dikkatli olmaya devam etmek zorundayız.

Bu süreçte oteller, tatil köyleri, diğer konaklama yerleri, restoranlar uluslararası standartlara uygun bir ortam sağlayıp sağlamadıkları açısından denetlenecek, hijyen ve sağlık kurallarına uyduğu tespit edilen işletmelere sertifika verilecek. Öte yandan tatile çıkanların da virüsten korunmak için bazı noktalara dikkat etmeleri gerekiyor. 

Dr. Öğretim Üyesi Fatih Kaya bu yaz tatile çıkacak olanların 3 konuya büyük önem vermeleri gerektiğinin altını çizdi: Maske, mesafe, hijyen. Dr. Kaya yeni normalde yaz tatili yapmakla ilgili olarak şu açıklamaları da yaptı:

"Şubat, Mart ve Nisan aylarında güney yarımkürede yaz mevsimi yaşanıyordu, ancak, bulaşma riski yine de devam etti. Covid-19 virüsünü taşıyan birinin sadece 1,5 metre mesafeden başka birine bulaştıracağını unutmamak gerekiyor.

Tatil boyunca devamlı olarak maske takılmalı. Plaj ve havuz dahil her yerde sosyal mesafe kuralına mutlaka uyulmalı. Bu yaz kalabalık turlardan, gemilerden ve kalabalık mekanlardan uzak durmak, tatil alternatifi olarak müstakil evleri, yazlık siteleri veya karavan, yat, çadır gibi alternatifleri tercih etmek daha güvenli olur."

"Takıntı yapmaktan kaçınarak el hijyeni kuralına dikkat edilmeli." diyen Dr. Kaya sabahları, yemeklerden önce ve sonra ve tuvalet ihtiyacının giderilmesinden sonra el yıkanması durumunda ellerin günde minimum 10 kere yıkanmış olacağını, ancak, riskli durumlarda dezenfektan kullanmak gerektiğini ifade etti. Dr. Kaya ayrıca şunları da belirtti:

"Eldiven takmaktan, insanlarla tokalaşmaktan ve sarılmaktan kaçınmak gerekiyor. Kalabalık ortamlarda başkalarıyla aranızda 1,5 metre mesafe olmasına dikkat etmelisiniz. Yaz sezonunda sıcaklık 35 dereceyi aşınca maskeyle dolaşmak soluk almayı güçleştirecektir. Astım ve KOAH hastaları, yüksek tansiyon sorunu olanlar, kalp hastaları,nefes darlığı çekenler sıcak havalarda dışarıya çıkmaktan mümkün olduğu kadar kaçınmalı. Zorunlu durumlarda, insanlara dikkat etmek şartıyla maske takmadan kısa süre için dolaşabilirler."

Dr. Kaya salgın sürecinde bağışıklığın güçlendirilmesi için yapılması gerekenlerden söz ederken düzenli beslenmenin çok önemli olduğunu belirtti ve şöyle devam etti:

"Katkı maddesi içeren paketlenmiş ürünlerden kaçınmak, organik ve sağlıklı yiyecekleri tercih etmek gerekiyor. Günlük düzenli olarak egzersiz ve fiziksel hareketler yapılmalı. Yaz aylarında sıklıkla görülen güneş çarpması, ishal veya virütik enfeksiyonlara yakalanan kişiler hastalık sürecini dinlenerek geçirmeli."

Kısacası yeni normalde yaz tatili yapacak olanların bu yazın trendi olarak açıklanan maske, mesafe, temizlik kuralına her yerde ve her zaman dikkat etmeleri, ayrıca bağışıklık sistemlerini güçlü tutmaya da özen göstermeleri gerekiyor. Herkese mutlu, sağlıklı ve sorunsuz bir tatil dileriz. 


Eklenme Tarihi: 28/06/2020 kategori: Sağlık Ekleyen: binkelam.com
İletişim Bilgileri

Güzellik Sitesi
Üyelik Tarihi: 02/03/2020

Mesaj Gönder

Haberler Ara